Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Pořizování zvukového záznamu

Zveřejnění podle ustanovení § 5 odst. 3 zákona č. 106/1999 Sb. 

 

Žadatel požádal o následující informace:

Žádám o podání informace: zaslání kopie pokynu, nařízení, sdělení – či obdobného aktu, kde je uvedeno, že na služebnách Policie ČR nesmí občan pořizovat zvukový záznam.“.

Policie České sdělila žadateli k této otázce, že žádný takový pokyn neexistuje. Nicméně z různých právních předpisů a navazujících interních aktů řízení mohou vyplývat limity takové činnosti. Posouzení otázky možnosti pořizování zvukového záznamu na služebnách Policie ČR veřejností závisí na mnoha okolnostech a řídí se různými právními předpisy. Na toto posouzení má vliv například typ objektu, ve kterém by měl být záznam pořizován, a jeho zabezpečení, typ řízení, v rámci kterého by byl záznam pořizován, ale i fáze tohoto řízení či konkrétní typ úkonu, který je realizován, i okolnosti tohoto úkonu (například výslechu). Samozřejmě je třeba brát v úvahu i otázku ochrany osobnosti, případně ochrany osobních údajů třetích osob, tedy je nutné zohlednit, čí projev (případně podoba) by byly zaznamenávány a za jakých okolností. Zpracování komplexní problematiky pořizování záznamu na policejních služebnách by vyžadovalo právní analýzu (na jejíž vytvoření se informační povinnost nevztahuje), která by musela postihnout všechny myslitelné okolnosti, za kterých záznam pořizovat lze a za kterých nikoliv.

Nicméně alespoň v obecné rovině uvádíme, že podle čl. 2 odst. 3 usnesení předsednictva České národní rady č. 2/1993 Sb., o vyhlášení Listiny základních práv a svobod jako součásti ústavního pořádku České republiky, každý může činit, co není zákonem zakázáno, a nikdo nesmí být nucen činit, co zákon neukládá. Tentýž princip je vyjádřen v čl. 2 odst. 4 zákona č. 1/1993 Sb., Ústavy České republiky. Uvedená práva lze přitom omezit pouze zákonem, jde-li o opatření v demokratické společnosti nezbytná pro ochranu práv a svobod druhých, bezpečnost státu, veřejnou bezpečnost, ochranu veřejného zdraví a mravnosti. Státní moc lze uplatňovat jen v případech, v mezích a způsoby, které stanoví zákon. Pořizování zvukového (či kamerového záznamu) je za splnění dalších podmínek legitimním způsobem, jak kontrolovat výkon veřejné moci. Zároveň může jít ze strany osoby o oprávněný prostředek k zajištění svých vlastních práv (viz § 88 zákona č. 89/2012 Sb., občanského zákoníku). Jak již bylo uvedeno, v současné době žádná právní norma možnost pořizování záznamu v objektech Policie ČR explicitně nezakazuje, což ovšem neznamená, že nelze uvedené oprávnění nějakým způsobem limitovat.

Jedním z těchto limitujících prvků je přiměřenost pořizování takového záznamu. Nesmí docházet k pořizování záznamu, kterým by se zasahovalo nad míru přiměřenou situaci do osobnostních práv policistů či třetích osob (např. cíleně zesměšňující). Obdobně nesmí při pořizování záznamu ze strany pořizovatele dojít k narušení či ohrožení probíhajícího úkonu. Za nepřiměřené lze také považovat záznamy či záběry, které nijak nesouvisí s prováděným úkonem (například záběry ostatních osob). V případě, že osoba překročí svým jednáním tento rámec přiměřenosti, může být v souladu s § 114 zákona č. 273/2008 Sb., o Policii České republiky, vyzvána k ukončení nepřiměřeného způsobu pořizování záznamu nebo poté k úplnému zanechání pořizování záznamu.

Dalším důležitým limitem uvedeného oprávnění bude také to, že pořizováním zvukového či kamerového záznamu nesmí být zasaženo do bezpečnosti státu, nesmí být ohrožena veřejná bezpečnost či jiný důležitý zájem státu. Konkrétně by se taková situace dotýkala zejména těch areálů Policie ČR nebo jejich částí, kde jsou umístěny zabezpečené oblasti dle zákona č. 412/2005 Sb., o ochraně utajovaných informací a o bezpečnostní způsobilosti.

Jednou ze situací, v rámci které lze zvažovat možnost pořizování zvukových záznamů, se zabývá odpověď zveřejněná na internetových stránkách Policie ČR - https://www.policie.cz/clanek/porizovani-zvukovych-zaznamu-pri-podani-vysvetleni.aspx, kterou lze uvést pro dokreslení šíře a komplikovanosti této problematiky.

Na závěr Vám sdělujeme, že pokud se domníváte, že jste se setkal s nevhodným, případně protizákonným jednáním policisty nebo zaměstnance policie, resp. jste byl krácen na svých právech, máte právo na tuto skutečnost upozornit ve smyslu § 97 zákona o Policii ČR.

Konkrétní postup, jak a kde si může občan stěžovat, najdete na internetových stránkách Policie ČR -  https://www.policie.cz/clanek/urad-vnitrni-kontroly-jak-a-kde-si-muze-obcan-stezovat.aspx.

pplk. JUDr. Lucie Žárská, 11. 11. 2024

vytisknout  e-mailem