Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Středočeský kraj název

Policie České republiky – KŘP Středočeského kraje

Bezpečné vánoční nákupy

BEROUNSKO – V souvislosti s blížícími se Vánocemi, dopředu upozorňujeme na zvýšené riziko majetkové trestné činnosti a internetových podvodů. Buďte při nákupech obezřetní a užijte si předvánoční čas bezpečně. 

 

Vánoční svátky se pomalu ale jistě blíží a s nimi i období nákupu dárků a různých kulturních akcí. Tato předvánoční doba se rovněž vyznačuje nejen zvýšeným počtem krádeží, ale z důvodu přesunu nákupu zboží do virtuálního světa, rovněž také zvýšeným počtem internetových podvodů. Například v loňském prosinci přijali berounští policisté celkem 16 oznámení, které se týkaly IT kriminality. V prosinci roku 2022 bylo těchto oznámení 18.

Abyste si tuto dobu užili co nejvíce bezpečně, je důležité dodržovat několik základních doporučení, které se netýkají pouze online nákupů.

Nakupování v obchodních centrech

Pokud se v předvánočním čase vydáte nakupovat dárky osobně, je třeba počítat se zvýšeným počtem lidí, hustou dopravou (zvláště v blízkosti obchodních domů), ale také se zloději, kteří v tomto období často využívají nepozornosti nakupujících.

  • Doporučujeme nevydávat se na nákupy s větší finanční hotovostí, ale preferovat placení přes platební kartu. Tašky, kabelky a batohy mějte neustále při sobě, pod svojí kontrolou a dobře uzavřeny.

  • Osobní věci neodkládejte do nákupních vozíků. Peněženku, osobní doklady, mobilní telefon nenechávejte navrchu tašek, ale ukládejte je pokud možno do dalších uzavíratelných kapes a přihrádek.

  • Zvláštní pozornost věnujte v tlačenicích, ve frontách atp. Nenechte nikoho, aby se na vás těsnil.

  • Při placení kartou si vždy zakrývejte platební terminál. Platební kartu si chraňte, v případě ztráty nebo krádeže si jí nechte neprodleně zablokovat.

  • V případě pohybu vozidlem dodržujte dopravní předpisy a buďte ohleduplní. Pamatujte na to, že auto není trezor a nenechávejte v něm nákupy, tašky a jiná zavazadla.

Nakupování přes internet

Nakupování z pohodlí domova se stalo v posledních letech velmi oblíbené, protože ušetří spoustu času, peněz a stresu. I ve virtuálním prostředí je třeba dodržet bezpečnostní doporučení, abychom si užili radost z nákupu a nepřišli zbytečně o peníze.

  • Dejte si pozor na podvodné e-shopy. Před uskutečněním nákupu, si zjistěte jeho důvěryhodnost. Při výběru vhodného virtuálního obchodu se zaměřte na kvalitní zpracování stránek, úroveň českého jazyka v textu, uvedení kontaktních údajů společnosti včetně uvedení sídla. Zvláštní pozornost věnujte obchodním podmínkám. Mějte se na pozoru v případě, že na webových stránkách nejsou uvedeny. V případě, že jsou, pozorně si je pročtěte, abyste se vyhnuli případnému zklamání, například v podobě dlouhé dodací lhůty.

  • Pozor na podezřele nízké ceny zboží na e-shopech a na omezené možnosti platby. Ideální je kupovat zboží u ověřených obchodníků, případně kupovat na základě kladných recenzí od příbuzných a známých. V případě prvního nákupu, je třeba velká obezřetnost.

  • Při online platbách doporučujeme pohlídat si, aby proběhly na zabezpečených protokolech (https, tls/ssl), na bezpečné platební bráně a rovněž, aby bylo užito zabezpečení 3D Secure.

  • Po doručení zásilky si balíček co nejdříve otevřete a zkontrolujte zboží. Pokud zboží nedorazilo, nebo neodpovídá objednávce, co nejdříve tuto situaci řešte s reklamačním oddělením obchodu.

  • V případě, že se stanete obětí podvodného jednání, kontaktujte Policii ČR na služebně nebo na lince 158.

Pozor na podezřelé textové zprávy!

Upozorňujeme i na zasílání podvodných textových zpráv, které se mohou na první pohled jevit jako informační zprávy od přepravních společností. Ve zprávách můžete být vyzývaní k doplacení přepravy balíků, k doplnění doručovacích údajů atp. Po rozkliknutí příloh těchto zpráv, však příjemce bývá často přesměrován do falešného internetového bankovnictví, případně bývá vyzván k vyplnění citlivých údajů do formulářů.

  • Ověřujte odesílatele, zkontrolujte čísla zásilek.

  • Neotvírejte neznámé přílohy a nevyplňujte do nich citlivá data, jako jsou přihlašovací do internetového bankovnictví a údaje k platební kartě včetně CVC a CVV kódu.

  • Pamatujte, že nejbezpečnější přihlášení do internetového bankovnictví, je přes mobilní aplikaci.

nprap. Simona Vacherlohnová
preventistka PČR ÚO Beroun
12. listopadu 2024

vytisknout  e-mailem