Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Středočeský kraj název

Policie České republiky – KŘP Středočeského kraje

Významné listopadové dny

PŘÍBRAMSKO - Dne 17. listopadu si letos budeme připomínat Světový den obětí silničních dopravních nehod. 

 

Určitě stojí za připomenutí, že během listopadu je několik významných dnů. Na 17. listopadu kromě Dne boje za svobodu a demokracii a Mezinárodního dne studentstva letos připadá i Světový den obětí silničních dopravních nehod, který je vždy třetí neděli v měsíci listopadu.  Dva dny poté, 19. listopadu, si připomeneme smutné osudy obětí během Světového dne prevence týrání a zneužívání dětí.

Ani čas, ani život vrátit nelze. Od začátku letošního roku zemřelo na příbramských silnicích pět osob. Nejde však jen o statistiku, každé číslo představuje lidský život. V lednu utrpěl smrtelné zranění spolujezdec z osobního vozidla, které se střetlo s autobusem. V srpnu zemřela spolujezdkyně z vozu, do kterého zezadu narazil na dálnici mladý cizinec. Dva muži během září narazili do stromu a utrpěli zranění neslučitelná se životem. Mladý život vyhasl začátkem října, také po nárazu do stromu.

Osudová chyba trvá sotva vteřinu, následky si mnohdy nesou oběti, které přežili, ale i viníci celý život, nemluvě o trápení jejich příbuzných a přátel. Značná část nehod nebyla nevyhnutelná, dalo se jim předejít, pravidla musí dodržovat všichni. Světový den obětí silničních dopravních nehod je na památku těch, kteří se nevrátili z cest, a také jako připomínka, že lidský život je potřeba mít v úctě.

Světový den prevence týrání a zneužívání dětí upozorňuje na problematiku špatného zacházení s dětmi. Některé děti jsou bohužel trestány za jakýkoliv sebemenší prohřešek, neznají rodičovskou lásku. Stávají se terčem stresu nebo problémů dospělých. Takové chování má zničující dopad na zdraví a psychický stav dítěte.  Děti, které prožívají násilí, by měly vědět, že se nemusí bát požádat o pomoc.

Pokud máme podezření, že nějakému dítěti může být výše uvedeným způsobem v našem okolí ubližováno, pak platí oznamovací povinnost, podezření je možné sdělit i anonymně. Nebuďme proto k nepřijatelnému chování některých lidí vůči dětem lhostejní, ohlášením jim můžete pomoci nebo třeba i zachránit život.

por. Bc. Monika Schindlová, DiS.
komisař
P ČR Příbram
14. listopad 2024

vytisknout  e-mailem