Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Moravskoslezský kraj název

Policie České republiky – KŘP Moravskoslezského kraje

Významné úspěchy městského ředitelství

MŘ Ostrava se stalo nejlepším ředitelstvím v roce 2005,Nejlepší praxe v roce 2007, třetí místo v soutěži Evropské sítě prevence kriminality o nejlepší projekt roku 2007,Druhé místo v národním kole Evropské ceny prevence kriminality 2008, Nejlepší praxe 2008  

  • Cena nejlepší praxe 2008
  • Druhé místo v národním kole Evropské ceny prevence kriminality
  • Nejlepší projekt roku 2007 Evropské ceny prevence kriminality
  • Cena nejlepší praxe 2007
  • Nejlepší ředitelství 2005

Cena nejlepší praxe 2008

Celostátní úspěch ostravských policistů 

Městské ředitelství Policie ČR Ostrava slaví celostátní úspěch. Dne 5.11.2008 převzal ředitel plk. Mgr. Tomáš Landsfeld cenu za druhé místo v celostátní policejní soutěži  “Cena nejlepší praxe”.

Ostravští policisté “zabodovali” s projektem “Vem si mě”. Ostravané si vzpomenou na projekt, jehož hlavním cílem byla eliminace krádeží věcí z vozidel. Policisté, spolu se strážníky Městské policie Ostrava a studenty ostravské střední odborné školy ochrany osob a majetku, umísťovali na zaparkovaná vozidla u větších nákupních center v Ostravě,  modré visačky “vem si mě”. Policisté označili na visačkách předměty, které majitel ve vozidle “zapomněl”, a “pobízel” tak zloděje k jejich “nekalým” činnostem. Pokud ve vozidle majitel “nevystavoval” lákadla v podobě notebooků, kabelek, zavazadel a mnoha dalších věcí, bylo vozidlo označeno stejnou visačkou s heslem konstatujícím tuto skutečnost. Vozidla na parkovištích byla vizuálně stejně označena, nesloužila jako v minulosti u obdobných akcí, k rychlejší orientaci pachatelů (byla totiž označována pouze vozidla, ve kterých se věci nacházely). Další, neméně podstatnou součástí projektu, bylo začlenění specializovaného týmu E2 (auta). Kriminalisté prověřující natipovaná místa byli extrémně úspěšní, zadrželi dvakrát více pachatelů této protiprávní činnosti, než obvykle.

Významnou měrou nám pomohla mediální kampaň a kontroverzní heslo “vem si mě”. Setkávali jsme se s udivenými reakcemi, lidé o hesle diskutovali a uvědomovali si část své zodpovědnosti za majetek. Není reálné, aby na každém místě Ostravy hlídkoval policista 24hodin denně. Setkali jsme se i s případy, kdy díky mediální kampani, svědci oznamovali případy krádeží. Podařilo se eliminovat lhostejnost ke svému okolí a majetku druhých. V období, kdy akce probíhala, od dubna do června 2008, se podařilo snížit počet trestných činů krádeží věcí z vozidel na polovinu! Krátký časový interval, ve kterém bylo poklesu dosaženo, je u této trestné činnosti unikátní.

Autorem úspěšného ostravského projektu, který byl žádán i do ostatních služebních teritorií, je plk. Mgr. Tomáš Landsfeld. Členové autorského týmu jsou také pplk. Mgr. Radovan Vojta, npor. Mgr. Radim Šaněk, kpt. Mgr. Aleš Viktorín, por. Bc. Gabriela Holčáková, por. Bc. Jaroslav Suchý, por. Ing. Rostislav Naivert, por. Ing. Tomáš Vláčiha, nprap. Mgr. Kateřina Šimaková, nprap. Bc. Petr Svoboda. Všichni zúčastnění převzali v prostorách správy hlavního města Prahy certifikát, vlastnoručně podepsaný birg. gen. Mgr. Oldřichem Martinů. Uniformy vítězů bude také zdobit stužka.

Ostravští policisté tak potvrdili svou extrémní úspěšnost. V loňském roce v této celostátní policejní soutěži “Ceny nejlepší praxe” dokonce zvítězili.
Z Prahy jsme neodjížděli “s prázdnou”. Převzali jsme též certifikát za další úspěšný ostravský projekt “společně proti kriminalitě”, který probíhal v předvánočním čase roku 2007, a pokračoval do února roku 2008. Policisté s mobilním informačním stánkem navštěvovali obchodní centra v Ostravě a  vedli s občany dialog na různá témata. Zásadní význam mělo promítnutí obrazových záznamů krádeží kabelek z nákupních vozíků či věcí z automobilů. Ostravané byli “šokováni” svou lehkomyslní a skutečností, že bezmyšlenkoviě nechávají své věci bez dozoru. Dokonce nás “podezírali”, že se nejedná o záběry z míst činů, ale že jde o “nahrané”, fiktivní záznamy. Všichni zúčastnění pak konstatovali, že si své věci budou lépe “hlídat”. I tento projekt výrazně snížil “bagatelní” trestnou činnost v obchodních centrech.

Tiskovou zprávu doplníme také o kolegy, kteří se umístili se svými projekty na prvním a třetím stupínku. Vítězem letošního ročníku “Ceny nejlepší praxe” jsou policisté správy hlavního města Prahy s projektem – mobilní trest. Projekt řeší efektivní potrestání fotbalových “násilníků” přímo na stadionech při utkáních. Na třetím místě se umístila preventivně informační skupina Policejního prezídia ČR s preventivním projektem “zebra se za tebe nerozhlédne”. Ostravským policistům se tak jako jediným podařilo “proniknout” mezi pražské vítěze.

Letošní ročník “Ceny nejlepší praxe” byl již třetím v historii této soutěže. Závěrem se sluší dodat, že plk. Mgr. Tomáš Landsfeld, předal v Praze do rukou ředitele nadace policistů a hasičů PhDr. Vladimíra Šutery,  šek na finanční částku ve výši 5000 korun.

Fotogalerie zde

Druhé místo v národním kole Evropské ceny prevence kriminality

Společně proti kriminalitě
Druhé místo v národním kole Evropské ceny prevence kriminality 

Městské ředitelství Policie ČR Ostrava získalo další významné ocenění - druhé místo v národním kole soutěže Evropská cena prevence kriminality (ECPA). Ostravský projekt je jediným policejním projektem, který byl porotou oceněn (další dva vítězné projekty byly realizovány civilními subjekty).
Jednání výběrové komise ECPA proběhlo 15. července 2008. Komise posuzovala 13 projektů, osm nominovaných kraji a pět nominovaných krajskými policejními správami. Devět hodnotitelů vybralo vítězný národní projekt s názvem “integrovaný bezpečnostní systém”, realizovaný Městskou policií Zlín.
Ostravské městské ředitelství se umístilo jako druhé v pořadí s projektem “Společně proti krininalitě v Ostravě”. Projekt je zaměřen na řešení problematiky páchání “bagatelní” trestné činnosti, tj. dílčích prvků prevence (kapesní krádeže, krádeže věcí z nákupních vozíků či věcí ponechaných v zaparkovaných vozidlech) a současně řeší problematiku nedostatečné spoluodpovědnosti dotčených subjektů, které mohou trestnou činnost vlastními silami pomáhat snižovat. Komise při hodnocení projektu vzala v úvahu intenzivní spolupráci s obchodními řetězci, obchodními a nákupními centry a dopravním podnikem Ostrava a.s.

Cena ECPA každoročně oceňuje nejlepší evropský projekt na poli prevence kriminality a podporuje výměnu zkušeností dobré praxe v rámci EU na zvolené téma. V letošním roce to byl téma prevence kriminality na veřejných místech. Cílem navrženého projektu musí být snaha o snížení kriminality a z ní plynoucího strachu veřejnosti v rámci daného tématu. Tradici oceňování nejlepších preventivních projektů zahájila v roce 1987 redakční rada holandského časopistu o prevenci kriminlity “SEC”. Poprvé byla cena prevence kriminality (ECPA) udělena v roce 1997 za účasti pouze tří států – Velké Británie, Belgie a Nizozemí. Podobné soutěže probíhají také v Kanadě, USA, Austrálii nebo OSN.

spolecne proti kriminalite.jpg spolecne proti kriminalite.jpg

 

Spolecne proti kriminalitě
“Společně proti kriminalitě” realizovali ostravští policisté od září roku 2007 do února roku 2008 v obchodních centrech Tesco, Interspar, Laso, Futurum, Kaufland, Avion Shopping park....O aktivitě informovala také některá regionální i celoplošná média. Projekt byl mimořádně inovativní zejména vlastní formou realizace. Ta byla založena na vyvolání dialogu s občany na kontroverzní témata týkající se činnosti policie a opovědnosti jich samotných na stavu bezpečnosti “společného prostoru pro všechny”. Pro vyvolání diskuse byly mj. občanům promítány “šokující” záběry bagatelních trestných činů, opatřené komentáři, které vyjadřovaly nejčastejší myšlenky těch, kteří počínání pachatelů viděli a těch, kteří se vyšetřováním takových trestných činů zabývají.

Ostravské městské ředitelství tak pokračuje ve své enormní úspěšnosti. Již v roce 2007 získalo v soutěži Evropské sítě prevence kriminality třetí místo. Oceněn byl náš projekt “komplexní řešení problematiky domácího násilí v podmínkách Policie ČR v Ostravě”.


O tomto projektu Vás informoval i místní tisk  6.9.2007   7.11.2007    31.1.2008            

Vítězné projekty národního kola soutěže o Evropskou cenu prevence kriminality                   

Fotogalerie zde     

 

Nejlepší projekt roku 2007 Evropské ceny prevence kriminality

Ostrava jako kolébka dobré praxe při řešení případů domácího násilí

Městské ředitelství Policie ČR Ostrava je jedním z tradičních základních stavebních kamenů funkčního komplexu postupů a metod řešení problematiky domácího násilí.  
 
Ostrava jako kolébka dobré praxe v řešení případů domácího násilí
Problematika domácího násilí pro nás byla prioritní již v době dávné, kdy nebyl legislativou  dán ani obranný mechanismus institu vykázání, ani speciální ustanovení trestného činu týrání osoby žijící ve společně obývaném bytě nebo domě ve smyslu § 215a trestního zákona. Možná jako historické se tak mohou zdát naše minulé aktivity. Jednou z prvních byl v roce 1999 monitoring domácího násilí ve vybrané městské části Ostrava-Dubina a Bělský les (realizovaný ve spolupráci s regionální pobočkou Bílého kruhu bezpečí Ostrava (dále BKB), odborem sociálních věcí a zdravotnictví Magistrátu města Ostravy, katedrou psychologie a sociální práce Ostravské university). Předmětem projektu bylo monitorovat výskyt domácího násilí  uvedené části Ostravy v druhém pololetí roku 1999. Cílem byl model spolupráce na místní úrovni při pomoci obětem domácího násilí a medializace problému domácího násilí. Další z našich četných aktivit byla účast na pilotním projektu BKB Ostrava – interidisciplínárním týmu (IDT). Byli jsme subjektem týmu již v letech 2002 – 2005 spolu s dalšími účastníky. Díky interdisciplinární spolupráci začleněných institucí pak vznikl funkční modelový systém pomoci obětem domácího násilí.

Od roku 2003 byl zahájen systematický proces vyhodnocování evidovaných skutků na základních útvarech, jehož cílem bylo kvalifikování případů s prvky domácího násilí. Policisté uvedených útvarů disponovali informačními kartami, obsahujícími základní postupy i telefonní čísla pro oběti. K analytické a informační činnosti přistupuje neméně důležitá součást vzdělávání policistů absolvováním odborných seminářů. V rámci IDT vznikají pracovní pomůcky – manuály pro jednotlivé profesní skupiny (lékaře, policisty, strážníky apod.). Bezvýznamným není ani manuál “policista v kontaktu s obětí trestného činu” a “bezpečnostní plán pro oběti”, vytvořen pro každodenní použití ve službě. Zástupce městského ředitelství Policie ČR Ostrava (MŘ PČR), pplk. Ing. Bc. Josef Pravda, přebírá z rukou ministra vnitra prestižní ocenění BKB. V září roku 2003 je vytvořen pracovní tým 24 policistů jednotlivých obvodních oddělení MŘ PČR Ostrava. Je zahájena lektorská činnost ke zvýšení právního vědomí policistů v dané problematice. Následovalo vytvoření formuláře pro základní evidování případů s prvky domácího násilí, používaného i pro informování odboru sociálně právní ochrany dětí (dále OSPOD) v případech přítomnosti dětí. Přistupují pracovní setkání vedoucích základních útvarů a vedoucích OSPODů, jež přináší efektivní spolupráci na místní úrovni.  Ucelený ostravský model byl pak připraven k realizaci v rámci kraje.

Neméně významnou byla i iniciace k legislativním úpravám, ať z hlediska zákonů, či interních právních norem. Možná i díky našim aktivitám nabyl 1. června 2004 účinnosti trestný čin týrání osoby žijící ve společně obývaném bytě nebo domě. Byl vydán metodický pokyn ředitele úřadu služby kriminální policie a vyšetřování č. 2/2004 k problematice domácího násilí. Dnem 1. ledna 2007 nabyl účinnosti zákon č. 135/2006 Sb., kterým se změnily některé zákony v oblasti ochrany před domácím násilím (tímto zákonem byla provedena také změna zákona o Policii č. 283/1991 Sb.), čímž se legislativný kruh uzavřel. Rozšíření oprávnění policisty pak bylo upraveno dále ZP PP 179/2006.

Našim posledním úspěchem je třetí místo v soutěži Evropské sítě prevence kriminality o nejlepší projekt roku 2007. Oceněn byl náš projekt “komplexní řešení problematiky domácího násilí v podmínkách Policie ČR v Ostravě”.

ECPA_plaketa_2007.jpg ECPA_plaketa_2007.jpg

 

Současný funkční model v Ostravě
Kvalitní práce je výsledkem precizní přípravy i funkčního celku. Model spočívá na několika základních stavebních kamenech. Nejdůležitějším stavebním kamenem je tým “domácího násilí (dále DN)”. V současnosti v Ostravě pracuje skupina policistů jednotlivých základních útvarů realizující institut “vykázání (zákazu vstupu)”.  Tým není systemizován jako zvláštní skupina. Ostravská dobrá praxe vykazování je založena na spolupráci specialistů, policistů nezařazených v týmu a dalších subjektů.

Druhým, neméně podstatným kamenem, jsou tak místně příslušní policisté základního útvaru. Tito policisté prověří věc po oznámení, skutek zhodnotí a pokud jej posoudí jako věc vhodnou pro využití institutu vykázání, nastupuje policista-specialista týmu “domácího násilí”. Splňuje-li věc všechny zákonem stanovené podmínky, je specialistou aplikován institut vykázání (popřípadě zákazu vstupu do obydlí).

Významným třetím stavebním kamenem systému je vzdělávání všech účastnících se subjektů. Každý policista MŘ PČR Ostrava absolvoval v rámci celoživotního vzdělávání různé odborné semináře. Výjimkou nebyla ani problematika domácího násilí. Celkem 907 policistů se zúčastnilo seminářů v obobí let 2005 – 2007. Zmínění policisté tak rozpoznají domácí násilí, umí použít diagnostickou metodu SARA DN, vědí, jak konat v případě oznámení tohoto protiprávního jednání, jak zakročit na místě a mnohé další. Uvedení policisté mají za sebou ale rovněž semináře pozitivní komunikace a jsou tak schopni navázat komunikaci na místě s ohroženou osobou. Odpadl původní formální postup naučeného jednání s pachateli či přestupci. Vítězí náležitá, vstřícná, empatická, “neúřední” komunikace s obětí. Celkem 134 policistů absolvovalo v letech 2006 – 2008 semináře s tématem institutu “vykázání (zákazu vstupu)”. Policisté týmu DN se rovněž účastní dalších speciálních seminářů (např. zjištěná pochybení v rámci správního řízení apod.). Nechybí ani besedy k předávání zkušeností mezi jednotlivými členy týmu. Staletími ověřený výrok učitele národů J.A. Komenského “opakování je matkou moudrosti” je ctěn i v problematice domácího násilí. Semináře s problematikou DN budou pokračovat i v letošním roce 2008, a to jak pro policisty, kteří se již v minulosti kurzu zúčastnili, tak pro “nováčky”. Pouze tak zůstane dobře fungující praxe zachována. Sem patří i další možné návrhy k novelizaci legistlavity pro zlepšení našeho boje s domácím násilím.

Zásadním čtvrtým stavebním kamenem je nadstandardní spolupráce s ostatními subjekty vně Policii ČR, zapojenými do problematiky domácího násilí. Ideální spolupráce je s ostravskou pobočkou BKB. Ale ani ostatní zúčastněné organizace nezůstávají stranou.

Posledním pomyslným kamenem je veřejnost a její nulová tolerance k domácímu násilí. Veřejnost je aktuálně informována o tématu. Jsou realizovány semináře pro pomáhající profese.

Jen velmi dobrou prací nás všech se podaří eliminovat jakoukoliv následnou traumatizaci oběti i poskytnout dokonalou pomoc.

Úspěšnost ostravského týmu je možné demonstrovat několika málo čísly v tabulce 1.  
 

Intervenční centrum Ostrava Počet vykázaných osob 
Nový Jičín 12
Opava 9
Ostrava 47
 Celkem  68

tabulka 1

Budoucnost v Ostravě při řešení domácího násilí
Nejdůležitějším záměrem je poskytnutí vyčerpávajícího servisu oběti. Proto i nadále budou všchni policisté MŘ PČR Ostrava absolvovat v rámci celoživotního vzdělávání odborné semináře a kurzy předmětných témat – domácího násilí, komunikace, taktiky zákroku. Cílem přednášek je vysoká úroveň poskytunuté služby – pomoci oběti. Našim úsilím je též nadstandardní spolupráce s neziskovými organizacemi. Spolu s intervenčním centrem BKB Ostrava se snažíme zlepšit spolupráci na místní úrovni městských částí Ostravy a posunout činnost na interdisciplinární týmy (IDT) určených obvodních oddělení. Konkrétně to mají být IDT Poruba, Ostrava-Jih, Ostrava centrum, Slezská Ostrava (spolu s Radvanicemi a Kunčicemi). Důležitá je vzájemná informovanost o problému. Další snahy budou směřovat k ještě lepší komunikaci mezi zúčastněnými stranami: Policie ČR, intervenčním centrem, soudy, státními zasupitelstvími, lékaři, odbory péče o děti, a dalšími.
Pro dokonalou praxi by byla nejlepší zpětná vazba. Ke konání tak vybízí zřízení informačního systému evidence vydaných rozhodnutí v přestupkovém řízení či  evidence rozsudků problematiky domácího násilí pro tým DN (dosud rozsudky zasílány na jednotlivé SKPV).

Ve vztahu k veřejnosti bude i nadále podporována nulová tolerance k domácímu násilí. O problému bude stále otevřeně hovořeno, budou medializovány zavrženíhodná jednání agresorů. Závěr letošního roku bude v Ostravě patřit mediální kampani zaměřené proti domácímu násilí. Pokračovat budeme i ve vzdělávání “pomáhajících profesí”.

De lege ferenda je vhodná novelizace zákona o přestupcích. Mělo by dojít k ustanovení nové skutkové podstaty “přestupku domácího násilí”, který by ale nebyl tzv. návrhovým přestupkem. Ani nicotný postih za přestupek se znaky domácího jednání není  nejvhodnější. Přistupuje neúnosný stav v řízení o přestupcích, komise nemívá možnost vyslechnout strany odděleně.

Nezanedbatelná je rovněž novelizace trestního zákona, konkrétně ustanovení  trestného činu pronásledování (stalkingu). Ke zvážení vybízí i dispoziční právo poškozeného u trestných činů se znaky domácího násilí (např. § 197a násilí proti skupině obyvatelů a proti jednotlivci, ublížení na zdraví § 221, § 223, § 224, znásilnění § 241, a mnohé další). Klasická je situace, kdy poškozená osoba nedá souhlas s trestním stíháním, popřípadě jej vezme zpět, v důsledku strachu. Dokazování faktu tísně poškozeného je v současnosti obtížné.

Příhodný bude posun správního řízení institutu “vykázání” ze správního řízení do klasického oprávnění v rámci zákona o Policii ČR (mimo správní řízení).

Zpracoval: por. Bc. Gabriela Holčáková
komisařka skupiny podpory kvality
MŘ Policie ČR Ostrava

Cena nejlepší praxe 2007

Vítěz Ceny nejlepší praxe 2007
Cena nejlepší praxe 2007Cena nejlepší praxe 2007

Ve druhém ročníku soutěže Cena nejlepší praxe získalo 1. místo městské ředitelství Ostrava s projektem nazvaným Skupina podpory kvality - jako garant zavádění nových interaktivních metod a postupů do policejní práce na úrovni městských a okresních ředitelství Policie České republiky.

V soutěži jsou oceňovány nejlepší nápady, resp. zajímavé projekty obsahující nové, resp. inovativní přístupy a přínosy pro policejní práci. Policejní prezidium v podstatě vyhlášením tohoto projektu za vítězný ocenilo kvalitu a přínos inovativní myšlenky městského ředitelství Ostrava, které jako první městské (okresní) ředitelství takovou skupinu v rámci Policie České republiky již zřídilo.  

Autorský kolektiv vítězného projektu byl tvořen vedením městského ředitelství a policisty skupiny podpory kvality MŘ Policie ČR Ostrava a cenu z rukou náměstů policejního prezidenta převzal 14. listopadu 2007 ředitel plk. Ing. Rostislav Pavliska společně s členy autorského kolektivu v protorách auly Policejní akademie ČR. 

Cíl projektu:

Systemizování skupiny podpory kvality jako garanta zavádění nových interaktivních metod a postupů do policejní práce na úrovni městských a okresních ředitelství Policie České republiky.  

Stručný popis projektu:

Zavádění nových přístupu a metod práce u Policie ČR je odůvodněně zařazeno mezi současné priority Policejního prezidia PČR, protože je zárukou růstu profesionalizace práce, vzdělávání policistů, zkvalitňování poskytovaných služeb veřejnosti i hodnocení výsledků práce policie s vazbou na společenské potřeby konkrétního regionu a nikoliv redukované jen na stanovování pořadí podle dosažených procent objasňování. Při realizaci těchto priorit vzniká potřeba managementu, minimálně na úrovni okresních a městských ředitelství, k vytváření interaktivního prostředí pro uplatňování strategie přiblížení se více ke svým vlastním lidem a také občanovi samotnému. Z těchto důvodů vznikla potřeba vytvoření funkčního organizačního celku (skupiny podpory kvality), který zajišťuje tento proces v podmínkách městských a okresních ředitelství a zároveň bude garantem zavádění těchto i nových přístupů v práci Policie ČR.

Skupina podpory kvality působí v oblasti prevence, vzdělávaní, analytických a dalších činnosti s tímto spojených (např. také spolupráce s národnostními menšinami).Pokud se Policie ČR má přiblížit a ztotožnit s myšlenkou vytvoření moderního evropského policejního sboru je potřeba tyto nové přístupy v práci policie podporovat a vytvořit podmínky k jejich realizaci v celé struktuře Policie ČR.

Nejlepší ředitelství 2005

Nejlepší ředitelství roku 2005

Městské ředitelství Policie České republiky bylo vedením policie vyhodnoceno jako nejlepší ze všech okresních(městských) ředitelství v rámci Policie České republiky. Ocenění převzal ředitel plk. Ing. Rostislav Pavliska z rukou policejního prezidenta a ministra vnitra. 

 

Městskému ředitelství se daří trvale snižovat absolutní počet spáchaných trestných činů, zejména pouliční povahy, nejen díky celé řadě preventivních opatření, ale i díky pomoci široké veřejnosti. V rámci zavedení modelu Excelence EFQM byla zřízena „skupina podpory kvality“, jejíž hlavní náplní je poskytnout možnost vzdělání či proškolení z novinek souvisejících se zaváděním tohoto modelu do praxe a je garantem prosazování prevence v policejní praxi. Jednou z nejvýznamnějších preventivních aktivit je program „Centrum včasné intervence“ zaměřený na práci s mládeží. Celkem 11 preventivních aktivit obsahuje projekt pod názvem „Bezpečný jih“, který je zaměřen na boj s kriminalitou na daném území. Potírání lichvy, které je rozšířeno v romských komunitách se daří řešit díky vytvoření institucí romských asistentek. Nutno je také zmínit projekt „Domácí násilí“, který významnou měrou přispívá k zavádění legislativních změn do právního řádu České republiky. Za pozornost také stojí zavádění tzv. „okrskových svazků“, jejichž hlavním cílem je zajištění komunikace s občany, což vede ke zvýšení jejich pocitu bezpečí. Velmi dobře jsou hodnoceny výsledky při odhalování pachatelů trestné činnosti vysoce zatíženého útvaru městského typu.

Poděkování ředitele za ocenění

Velice si tohoto uznání a ocenění vážím. Vnímám ho jako ocenění práce všech policistů Městského ředitelství, zejména však těch, kterým se podařilo oprostit od konzervativního tradičního hodnocení policejní práce přes statistiky a tabulky, těm, kteří začínají myslet v duchu community policing jako služba veřejnosti.

Rád bych tady také vyslovil své přání. Přání ke zde přítomným sdělovacím prostředkům. Přestaňte policii používat jako klacek na jednotlivé politické strany. Je nás asi 50 tisíc a vždy se najdou takoví, kteří osobně selžou. Policie jako celek pracuje velmi dobře, svými kvantitativními výsledky se řadí mezi nejlepší v Evropě, bohužel, ji však chybí umět komunikovat se svými partnery, s veřejností a občany. V tom by jste nám měli pomoci.

Ředitel plk. Ing. Rostislav Pavliska, převzal dne 14. března 2006 v Praze ocenění za nejlepší ředitelství v rámci České republiky z rukou policejního prezidenta a ministra vnitra.  
Nominace na nejlepší okresní ředitelství Policie ČR
Městské ředitelství Policie ČR působí na území Statutárního města Ostrava, které má rozlohu 21 424 ha a počet obyvatel 315 123 (stav k 31.12.2003, zdroj: MMO databáze ohlašoven). Charakteristickým rysem města je velká hustota obyvatel, především v sídlištních zástavbách a s tím spojená anonymita pachatelů trestné činnosti, nekontrolovatelný pohyb kriminálně závadových osob, osob zdržujících se na území bez přihlášení a cizinců. Mezi další kriminogenní faktory patří struktura obyvatelstva s vysokým počtem minoritních skupin, jež jsou rozmístěny na území celého města. Nepříznivě působí na zvládání kriminality i problémy sociální a ekonomické spojení s vysokou nezaměstnaností. Rovněž poloha města je pro pachatele trestných činů příznivá, neboť umožňuje opuštění republiky krátce po spáchání trestného činu na území Polské či Slovenské republiky.

Přes uvedené objektivní zhodnocení kriminogenních faktorů lze konstatovat, že policisté Městského ředitelství Ostrava dosahují trvale, v porovnání s dalšími srovnatelnými městy, nadprůměrných výsledků měřitelných kvantitativními ukazateli, jakými je především statistické hodnocení úspěšnosti policejní práce.  

Typické pro Městské ředitelství Ostrava je však ta skutečnost, že vedení organizačního celku postavilo své priority ne na ukazatelích kvantitativních, nýbrž na ukazatelích kvalitativních. Na území města se daří v posledních letech trvale snižovat absolutní počet spáchaných trestných činů, zejména uliční povahy, k čemuž zajisté přispívá celá řada preventivních opatření. Základní filozofie spočívá v tom, že vedení

Městského ředitelství Ostrava si uvědomilo, že úspěchu při potírání kriminality nelze dosáhnout bez pomoci široké veřejnosti. Tento trend byl umocněn při implementaci modelu Excelence EFQM do policejní práce, při čemž vedení jasně definovalo své priority ve vlastním akčním plánu.

Mezi preventivními aktivitami je nutno vzpomenout především trvalou práci s mládeží, která se v posledních 6 letech rozvíjí v souvislosti s programem „Centra včasné intervence“. Na tuto aktivitu navazují každoročně preventivní projekty v rámci programu „Partnerství“, jehož kvalitativně nejvyšším stupněm bylo plošné pojetí boje s kriminalitou na území, které je nejvíce postiženo kriminalitou, známé pod názvem „Bezpečný jih“, který obsahuje celkem 11 preventivních aktivit.

Dalším významným projektem je potírání lichvy, která je typickým jevem rozšířeným v romských komunitách. V souvislosti s tímto projektem byl vytvořen institut romských asistentek, za který se dostalo Městskému ředitelství Ostrava mezinárodního ocenění. V neposlední řadě je nutno vzpomenout projekt „Domácí násilí“, který významnou měrou přispívá k zavádění legislativních změn do právního řádu České republiky. Rovněž tento projekt byl oceněn ministrem vnitra České republiky.

Aktivní přístup managementu Městského ředitelství Ostrava je spojen rovněž se zaváděním modelu Excelence EFQM do policejní praxe, neboť se jedná o jediný organizační celek, kde je systémově model zaváděn zcela konkrétními kroky. Jedním z nejdůležitějších kroků bylo zřízení „skupiny podpory kvality“, jejíž hlavní náplní je orientace na vnitřního zákazníka – každého policistu tohoto organizačního celku - s cílem poskytnout každému možnost vzdělání či proškolení z novinek souvisejících se zaváděním modelu Excelence EFQM do praxe. Skupina podpory kvality je rovněž garantem prosazování prevence v policejní praxi. Veškeré tyto aktivity směřují k plnému rozvoji projektu „Comunity policing“ u Městského ředitelství Ostrava, tak jak je má na mysli i „Projekt 2015“ Policejního prezídia Praha. Bez spokojenosti a změny myšlení vlastních lidí nelze dosáhnout takového vystupování policistů navenek, aby s nimi byli spokojeni občané. 

Veškeré uvedené aktivity mají příznivý dopad na kriminalitu na území města a již dnes je možno konstatovat, že nejen rozvíjením preventivních aktivit, ale i rozvojem komunikace dovnitř organizace a prováděnou cílenou propagací k vnějšímu zákazníkovi bude možno po provedené kvalitní analýze předávat nabyté zkušenosti i jiným okresním (městským) ředitelstvím jako forma „nejlepší praxe“. V tomto směru nelze nevzpomenout například zavádění okrskových svazků, jejichž hlavním posláním je naučit odpovědnosti za svěřený úsek s ohledem na bezpečnostní situaci a zajištění trvalé komunikace s občany ke zvýšení pocitu jejich bezpečí v souvislosti s jejich bydlištěm nebo pracovištěm.

 


 

Cena nejlepší ředitelství 2007Cena nejlepší ředitelství 2007

vytisknout  e-mailem