Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Krajské ředitelství Zlk

Policie České republiky – KŘP Zlínského kraje

Nenechte si ujít mistrovství oddílů jízdní policie

V sobotu zlínská policie pořádá Mezinárodní mistrovství Policie ČR v jízdě na koni.  

  • Sobota v Kostelanech: policejní mistrovství i Šerifovy koule
  • I přes náročnou práci mají koně u policie skvělé podmínky
  • Kdo je Hubert, Artemio, Fantos, Barilyn a Čtverec?

Sobota v Kostelanech: policejní mistrovství i Šerifovy koule

Zlín, Kostelany – Poslední hodiny odpočítává zlínská policie do startu mimořádné akce - XI. ročníku Mezinárodního mistrovství Policie ČR v jízdě na koni. Ještě ve středu byli jezdci se svými koňmi na ranči trénovat. Co všechno můžete v Kostelanech vidět?

Slavnostní zahájení plánujeme přesně na 10.00 hodin. „Týmy se divákům představí a soutěžit začnou o hodinu později klasickým parkurem podle pravidel jezdecké federace,“ řekl tajemník soutěže a velitel služby pořádkové policie ve Zlíně Bronislav Šabršula. Odpoledne přijdou na řadu speciální disciplíny, které musejí koně i policisté z jízdní policie zvládat. Jsou to: práce s obuškem, vytlačování, přechod přes můstek a sklopnou lávku, reakce na střelbu, průjezd vymezeným prostorem, snížený podhled nebo shazování barelů.

„Všechny dovednosti musejí koně zvládat, protože bývají nasazováni na nebezpečné střety agresivních extremistických skupin či riziková fotbalová utkání. Pravidelný trénink jim pomáhá tyto náročné akce zvládat bez stresu,“ vysvětlil velitel Bronislav Šabršula.

Plápolání praporů, střelba, dýmovnice, házení plyšáků a na zemi poválené odpadky – to jsou pro koně situace, které v přírodě nezažije a za normálních okolností by se splašil. To ale s policistou na hřbetu nemůže, proto prochází náročným celoživotním výcvikem.

Účast na mezinárodním mistrovství přislíbily týmy jízdních oddílů Policie ČR i městských strážníků, ze zahraničí se zúčastní družstva z Německa, Ruska, Itálie a Slovenska.

 

Rušivé vlivy musí kůň ignorovat

Koně do jízdních oddílů Policie ČR se pořizují z plemenných hřebčinců.  Nejlepším plemenem pro naši službu jsou čeští teplokrevníci. Hříbata se nakupují přibližně ve věku tří let, kdy se poprvé obsedají, zvykají si na sedlo, jezdce a veškerou péči. U policie slouží, dokud jim to zdravotní stav dovoluje, například osmnáctiletý zlínský Čtverec je u policie už patnáct let. Koně se dožívají dvaadvaceti až pětadvaceti let. „Po službě se nabízí k odprodeji, většinou se jich ujmou zájemci z řad policistů, kteří s nimi celou dobu pracují,“ uvedl vedoucí jízdního oddílu ve Zlíně Ladislav Drábek.

Služba u jízdního oddílu je velmi náročná na fyzickou kondici policistů, kteří proto procházejí speciálním výcvikem. Stejně jako koně, i oni musejí pravidelně trénovat po celou dobu služby. „Neexistuje, aby tady pracoval alergik. Na koních se nejen jezdí, ale všechno kolem nich je dřina,“ zkušeně popsal Ladislav Drábek, který slouží u jízdní policie už patnáct let, tedy od jejího založení ve Zlíně. „Ono to vypadá jednoduše a krásně, ale po takovém fotbale, na kterém strávíme několik hodin, následuje ještě čištění a krmení koňů, což jsou další dvě hodiny tvrdé práce,“ říká Ladislav Drábek.

 

 

 

I přes náročnou práci mají koně u policie skvělé podmínky

Jak vypadá běžný den jízdního policisty? Po příchodu do práce se koně krmí a uklízejí se jim boxy. Pak následuje instruktáž, na které vedoucí rozdá jednotlivým hlídkám úkoly. „Po instruktáži se policisté rozdělí na dvě skupiny, jedni jdou trénovat, druzí hlídkují u chat nebo na odlehlých parkovištích. Jakmile se vrátí, koně se musejí ošetřit, nakrmit a boxy se jim znovu uklidí,“ uvedl vedoucí oddílu Drábek. Koně se trénují jednou až dvakrát týdně. „Je to zvíře, takže si musí všechny povely opakovat, aby je nezapomnělo. Na druhou stranu to koně musí bavit a častější trénink by je mohl znechutit,“ líčí Drábek. Že mají koně u policie vynikající servis svědčí i to, že mají na zimu připraveno solárium, do kterého se chodívají po náročné službě sušit a prohřívat.

Oddíl zlínské jízdní policie sídlí v areálu bývalého družstva v Pozlovicích. Založilo ho vedení okresního ředitelství v čele s plk. Bedřichem Koutným v roce 1993. Momentálně máme k dispozici osm koňů, o které se stará stejný počet policistů. Kromě rizikových fotbalů a střetů extremistů po celé republice, hlídkují policisté na koních v chatových oblastech na Luhačovicku, Pozlovicku, Napajedelsku i Otrokovicku. Na podzim zajíždějí také na hřbitovy, které procházejí kvůli zlodějům zejména v době dušiček.

Policista na koni rovněž působí preventivně. Mimo to, že je jezdce dobře vidět, i on má z koňského hřbetu výborný rozhled a navíc se snadno a rychle dostane i na místa, na která se policista pěšky nebo v osobním autě nemá šanci dostat. Policista na koni také zaslouženě budí respekt.

Kdo je Hubert, Artemio, Fantos, Barilyn a Čtverec?

To jsou koně, kteří patří zlínskému okresnímu ředitelství a budou se účastnit nadcházejícího mistrovství.

Jedenáctiletý tmavý hnědák Hubert má za sebou základní výcvik a poté se začlenil do kategorie „kůň pro speciální účely“. Na základě tohoto zařazení je kůň velen na akce hromadného narušení veřejného pořádku jako jsou demonstrace, fotbaly, veřejná shromáždění. Dnes je tento mohutný valach pro svou vyrovnanou a klidnou povahu jedním z pilířů jízdní policie ve Zlíně a je využíván i při výcviku mladých služebních koní.

Artemio, jedenáctiletý hnědák, je u zlínské policie od roku 2000. Také on po základním výcviku nastoupil do kategorie „kůň pro speciální účely“, která opravňuje používání koně k všestrannému využití. Pro jeho skokový potenciál výborně reprezentuje policii na skokových soutěžích jak policejních, tak i civilních. Je jedním z důležitých článků jízdní policie ve Zlíně.

Také ryzák Fantos má jedenáct let a u zlínské policie slouží devátý rok. Díky jeho trakénským předkům je Fantos charakterově tvrdý a svérázný kůň. I přes jeho prudší povahu je snadno ovladatelný a jezditelný a lze ho také používat pro všechny policejní účely.

Barilyn je pětiletý valach a kategorii „kůň pro speciální účely“ má přidělenu teprve necelý rok. Už dnes ale plně zastává všechny důležité úkoly, které služba u jízdní policie přináší. Barilyn je snadno ovladatelný, zvídavý a nebojácný kůň a to jsou přesně ty vlastnosti, které ho pro službu u policie přímo předurčují. Pro jízdní policii ve Zlíně je velkým přínosem.

Zaváděcím koněm na připravovaném mistrovství bude osmnáctiletý hnědák Čtverec, který je jedním ze zakladatelů jízdní policie ve Zlíně a díky jeho mohutné a pevné konstituci je jediným koněm, který zažil začátky jízdní policie a zastává svou funkci služebního koně v kategorii „kůň pro speciální účely“ stále výborně a bez jakýchkoliv zaváhání. Čtverec je kůň tvrdého charakteru a jízdní policisté to s ním nikdy neměli jednoduché. O to víc se ale na něj mohli spolehnout v zásahu, ve službě v drsných podmínkách česko-slovenského pohraničí nebo při ukázkách pro veřejnost.

vytisknout  e-mailem