Policie České republiky – KŘP Jihomoravského kraje
HODONÍN: Jak čelit krádeži automobilu
DESET NEJČASTĚJŠÍCH ZPŮSOBŮ JAK ČELIT KRÁDEŽI AUTOMOBILU ANEB POSTUPY A TRIKY ZLODĚJŮ
bourák
Zloděj na zkoušku rozhoupá auto, aby zjistil, je-li vybaveno akustickým alarmem.
Jakkoliv hlučným akustickým signálům, které vydává zaparkovaný automobil, už dnes málokdo věnuje větší pozornost. Je proto výhodné doplnit alarm signalizací na pager, který vás bude okamžitě informovat, že došlo k jeho aktivaci.
Zloděj rozbije okno vozidla nebo vypáčí zámek, aby se dostal dovnitř.
Neuvádějte zloděje do pokušení, nevystavujte ve voze cennější předměty. Pokud není jiná možnost, uložte je do zavazadlového prostoru. I odložená bunda nebo taška, ve které nemáte nic cenného, může zloděje přilákat. Zbytečně pak budete mít starosti s rozbitým okénkem. Pokud opouštíte vozidlo, vezměte sebou i snímatelný panel palubního přehrávače nebo rádia, rozhodně jej neodkládejte do palubní schránky.
Zloděj rozřízne nebo rozlomí volant, který je opatřen blokovacím zařízením.
Vhodnější, než pouhé zablokování volantu, je instalace skrytého vypínače, jehož umístění znáte pouze vy a které znemožní nepovolané osobě nastartovat vozidlo.
Zloděj hledá nejprve elektrické kabely, jejichž přerušením by vyřadil z provozu zabezpečovací okruhy.
Opatřete svůj vůz spolehlivou elektronickou ochranou, její montáž svěřte výhradně profesionální firmě. Její odborníci bezpečně znají způsob, jak z vašeho vozu učinit nepolapitelnou kořist.
Zloděje zajímají informace o vašem alarmu umístěné na samolepících štítcích na vozidle.
Nikdy na vozidlo neumisťujte štítky, které mohou - např. inzertní formou - poskytovat nežádoucím osobám informace o firemním typu či značce vašeho zabezpečení. Zvažte také důkladnější zajištění motorového prostoru proti otevření - případnému zloději tak zabráníte manipulaci s autobaterií nebo mechanismem alarmu.
Zloděj naskočí do nastartovaného vozidla, jehož řidič se na okamžik vzdálil.
Nikdy neopouštějte vůz, který má klíčky v zapalování, nebo je dokonce nastartovaný! Zloději aut dokáží být velmi pohotoví a v tomto případě více než kdy jindy platí, že příležitost dělá zloděje!
Zloději se zajímají o doklady k vozidlu a ostatní písemnosti související s provozem a vlastnictvím vozidla.
Tyto dokumenty nikdy v autě nenechávejte, noste je pouze při sobě, nebo je ukládejte doma na bezpečném místě.
Zloději mají v oblibě rozsáhlé parkovací plochy u sportovišť, divadel, kin a nákupních středisek, které jim umožňují nerušenou činnost a snadný únik v případě potřeby.
Pokud je to možné, parkujte v hlídaných garážích nebo parkovištích s dozorem. Pokud tuto možnost nemáte, nenechávejte vůz v odlehlé části parkoviště, ale postavte jej vždy co nejblíže vjezdu nebo na frekventovanější místo parkoviště, kde můžete počítat s větším pohybem osob a tedy i s přítomností potencionálních svědků.
Zloděj nalezne ve voze rezervní sadu klíčů.
Rezervní klíče ve voze v žádném případě nenechávejte, a to ani v těch nejdůmyslnějších skrýších. Zloději mají s těmito tajnými úkryty velice dobré zkušenosti a dovedou je dokonale využít.
Zloději aut si dokáží opatřit falešné doklady k vozidlu a na jejich základě pak získat náhradní sadu klíčů od výrobce.
Vedle údaje VIN, může přispět k pozdější identifikaci pravého majitele např. jeho vizitka, kterou za tímto účelem již dříve vložil do dutiny dveří škvírou při spuštěném okénku...
Zdroj: časopis Policista
nprap. Polášková Radka