Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
hl. m. Praha název

Policie České republiky – KŘP hlavního města Prahy

Historie jednotky

VZNIK JEDNOTKY A OBDOBÍ LET 1956 - 1989

      KAPITOLY

 

Bezpečnostní situace v Praze ve druhé polovině 50. let ukázala nutnost vytvořit akceschopný mobilní útvar s celoměstskou působností pro boj s narůstající kriminalitou na území metropole. Proto byl dne 

1. července 1956

zřízen nový útvar tehdejší Veřejné bezpečnosti, jehož působnost byla na celém území hl. m. Prahy. Dostal název:

SPECIELNÍ POHOVOSTNÍ JEDNOTKA (SPJ)

Sídlo tohoto útvaru bylo v samém centru města - na Praze 1, Konviktské ulici, vedle budovy tehdejší Městské správy VB Praha. Její počáteční stav byl stanoven na 140 příslušníků Veřejné bezpečnosti. Do funkce náčelníka SPJ byl tehdy ustanoven npor. Vladimír Klauz.

50 (1).jpg      50 (3).jpg

V té době byly používány naše první služební vozidla - Škoda 1101 TUDOR v bojovém provedení a to již s bílým pruhem a novým bojovým nápisem "Hlídka VB" v počtu 6 kusů. Později vozidla Škoda 1201 a Škoda 1202.

TUDORVB      skoda-tudor-SPJ.jpg

Nejprve však, při svém vzniku pouze motocykly československé provenience JAWA 500 a motocykly sovětské výroby M-72 s postranními vozíky.      

50leta2.JPG 50leta3.JPG 50leta.JPG

 Činnost této jednotky se v následujících létech plně osvědčila. Členové jednotky byli na tehdejší dobu vybaveni velice mobilními prostředky a tak zasahovali včas a všude tam, kde bylo třeba. Popularita útvaru neustále rostla v očích široké pražské veřejnosti.

faea1fb098_27994222_u.jpg      50 (4).jpg

history (1).jpg     history (2).jpg

Z uvedeného důvodu dochází po necelých devíti letech existence útvaru k jeho reorganizaci.

 60.bmp      péjáci.jpg

 

V roce 1965 

byl útvar přejmenován a jeho název od té doby zněl: 

POHOTOVOSTNÍ JEDNOTKA (PJ)

praporekPJ.jpg

odboru pořádkové služby Městské správy VB Praha.

  Náčelníkem byl ustanoven mjr. Jiří Komorous st., kterého v roce 1969 vystřídal kpt. Václav Kohl. Dochází též k navýšení systemizovaného stavu na celkových 210 členů jednotky, Tento stav zůstává až do roku 1970. Jednotka změnila i místo své základny stěhováním na Prahu 2, ul. Vodičkova č. p. 1, s vjezdem do objektu z ulice Jindřišská, hned vedle budovy Nové radnice. Později však opět dochází ke změně dislokace útvaru, jenž byl přemístěn do kasáren Jana Roháče z Dubé v Praze 10, Vršovicích v ul. Na Míčankách 2, kde působil až do května 1979.

v21.jpg      50 (2).jpg

Pohotovostní jednotka OPS MS VB byla po roce 1965 vybavena služebními vozidly VOLHA GAZ 21a později vozidly VOLHA GAZ 24.

 Volha21.jpg      60leta.JPG

VB (5).jpg      VB (6).jpg

605.bmp      pejaci3.jpg

Navíc pro potřeby pořádkových jednotek VB byl útvar vybaven zásahovými vozidly typu ROBUR z provenience bývalé NDR stejně tak, jako vodním dělem, vyrobeným tamtéž. V 60. letech byl útvar PJ skutečně jediným pražským útvarem, který byl schopen postavit dobře vycvičenou pořádkovou jednotku. Proto i název SPJ a později PJ nebyl náhodný. I v době tzv. "Normalizace" si Pohotovostní jednotka plnila svoje základní úkoly se ctí. Opětovně byla všude, kde bylo třeba a vždy jako první. O tom svědčí řada děkovných dopisů od občanů, které na adresu jednotky docházely.

  pj.jpg      pj2.bmp

 Od 1. července 1975 navíc Pohotovostní jednotka jako první v zemi užívá na svých služebních vozidlech nové barevní provedení.  Kombinaci žluté s bílým pruhem a nápisem "VB".

70.bmp      801.bmp

V roce 1976 PJ slaví 20 let své existence.

pmj20let.jpg       80.bmp

 Bezpečností situace se vyvíjela i nadále a koncem 70. let si vynutila další organizační změnu. Rozhodnutím tehdejších orgánů státní správy dochází dne

 1. prosince 1978 

k další, tentokráte významné, změně v systemizaci útvaru na 459 příslušníků VB a především jeho přejmenování na:

 POHOTOVOSTNÍ MOTORIZOVANÁ JEDNOTKA (PMJ)

praporek2.jpg

VB Praha

Velitelem jednotky zůstal mjr. Václav Kohl. Byly zřízeny 3 roty hlídkové služby. V květnu 1979 se celý útvar z Prahy 10 přestěhoval na Prahu 8, kde vybudoval ve starém opuštěném a zchátralém areálu na Ďáblické ulici, č. p. 64 svou novou základnu. Pohotovostní motorizovaná jednotka krom toho nově vlastní ekonomické zázemí včetně autodílen a pracoviště spojařů a nastala tak doba velkého budování. Kromě řemeslníků VB se na výstavbě nové základny PMJ podíleli do značné míry samotní členové jednotky odpracováním moha set brigádnických hodin.

150      dablice (1).jpg

základna.jpg      pejaci6.jpg

kontrola.jpg      kontrola+pes.jpg

 80. léta

1980znakpmj.jpg

Byla pro PMJ stále ve znamení vývoje a změn.

20 let své existence příslušníci PMJ oslavili v roce 1981 a mjr. Václav Kohl se tím prakticky s jednotkou loučil (na obr. dole vlevo pod textem).

pmj25let2.jpg     pmj25let.jpg

V roce 1982 převzal vedení jednotky na krátkou dobu pplk. František Urban. Téhož roku ho však vystřídal mjr. Milan Goš (na 4 obr. pod textem).

goš (1).jpg      goš (2).jpg

goš (3).jpg      gošes.jpg

8022.bmp      pejaci.bmp

Daviscup.jpg      žigul.jpg

     Po roce 1982 je na základně PMJ vybudováno nově parkoviště služebních vozidel, šatny pro mužstvo či instruktážní místnost. Dále jídelna, areál čety psovodů a především vlastní čerpací stanice PHM. 17. 7. 1987 byla v rámci PMJ vytvořena četa psovodů.

psi.jpg      psovodiod1987.jpg

Dnem 1. dubna 1981 byla do struktury PMJ nově začleněna také rota Silniční kontroly.

OSK v roe 1981.jpg      OSK.jpg

Nastala i změna ve vedení útvaru, kdy se 1. 1. 1989 stal velitelem jednotky mjr. JUDr. Jan Kovanda (na obr. pod textem).

kovanda (1).jpg      kovanda (2).jpg

     800.bmp      lada.jpg     

   lada (2).jpg      VB (3).jpg

  škoda105.jpg      vb.jpg

   history (3).jpg      history (4).jpg

POHOTOVOSTNÍ MOTORIZOVANÁ JEDNOTKA VE FILMU:

Na závěř této kapitoly si připomeňme, že v roce 1985 byl natočen celovečerní film "Tísňové volání" s Josefem Vinklářem v hlavní roli. Film popisuje několik dní z pohledu fiktivní postavy, zkušeného příslušníka Pohotovostní motorizované jednotky poručíka Josefa Kabáta, který je v závěru filmu při zákroku smrtelně zraněn. Ve filmu je pro vozidla PMJ používán fiktivní volací znak "Racek". Z dnešního pohledu jsou případy řešené hlídkou PMJ ve filmu úsměvné. Popis první služby nového kolegy, který s hlídkou jezdí jako třetí na "doutnáku" i postřehy policistů při pohledu na dění v ulicích Prahy jsou však mnohdy podobné dnešní služběTéměř celé dvě noci projíždí divák s příslušníky VB služebním vozem pražskými ulicemi a je svědkem jejich zákroků při dopravní nehodě , proti opilcům, mladým vandalům, narkomanům, zlodějům i násilníkům a nakonec i vrahům. Film byl natočen dle scenáře Otty Zelenky a režírován Milošem Zábranským. Příslušníci PMJ se dodnes přou o to, který z policistů PMJ byl předlohou pro filmovou roli por. Kabáta...

vink.bmp vink2.bmp vink3.bmp

 Koncem 80. let se rozšířila působnost jednotky, VB chtěla být dobře připravena i na úrok ozbrojených pachatelů a protoze stálého stavu příslušníků PMJ byla vytvořena skupina, která prochází speciálním výcvikem a je určena k likvidaci nebezpečných pachatelů. Velitelem této skupiny se v rámci PMJ stal npor. Josef Bárta.

 

zj3.bmp

zj.bmp

 

zj2.bmp

ZPĚT NA ÚVODNÍ STRÁNKU PMJ

vytisknout  e-mailem