Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Moravskoslezský kraj název

Policie České republiky – KŘP Moravskoslezského kraje

Stalo se - 10. 12. 2008

Speciální opatření “Klidné Vánoce” aneb “horká půda” v prosinci, “Sportem ku zdraví?!” 

  • Speciální opatření “Klidné Vánoce” aneb “horká půda” v prosinci
  • “Sportem ku zdraví?!”

Speciální opatření “Klidné Vánoce” aneb “horká půda” v prosinci

Parkoviště ostravských obchodních center i centra samotná vyhodnotili zřejmě pachatelé jako „horkou půdu“. Speciální opatření „Klidné Vánoce“ mají na „účtu“ další úspěchy.

Policista pronásledující pachatele dne 8.12.2008, kolem 16.20 hodin, „prchajícího“ z nákupního centra IKEA, zprvu netušil, že kromě samotného zadržení podezřelého, mu před tím zachrání život.
Pracovnice obchodního centra si všimla zvláštního chování „zákazníka“. Prostorem pokladny muž prošel, aniž by cokoliv zaplatil, ačkoliv předtím svědomitě vybíral povlečení a další věci za zhruba 4000 korun. Zaměstnankyně centra za pachatelem vyběhla. Policisté vykonávající službu v rámci speciální akce zpozorují muže běžícího z nákupního centra směrem k travnaté ploše a směřujícího ke komunikaci Rudná. Uslyší také křik, že jde o zloděje. Běžící muž nereaguje na verbální výzvy „policie, jménem zákona stůj“ a pokračuje ve „sprintu“. Seběhl z kopce, přes silnici, směrem k areálu garáží Ostrava-Zábřeh, podaří se mu přelézt betonovou zábranu. Pronásledující policista muže opakovaně vyzývá k zastavení. Prchajícímu se podaří přelézt betonovou zábranu, přeběhnout vozovku na středový pás dělící jízdní směry. Při přelézání svodidel zakopne a padá doprostřed komunikace (ve směru na Vítkovice). Policista, který absolvoval „překážkovou dráhu“ za podezřelým, vidí přijíždějící i velmi rychle blížící se vozidla, muž se však z vozovky nezvedal. V setině sekundy se rozhoduje, do vozovky vstoupí, muže uchopí a okamžitě jej odtáhne z vozovky, hned za nimi projede vozidlo. Ve tmě mu tak pravděpodobné zachrání život.

Podezřelého 38letého muže, odhazujícího při běhu odcizené věci, policisté eskortují na  služebnu. Než muž přeskočil svodidla stačil odhodit koženou aktovku i igelitovou tašku, o které později zavadí projíždějící vozidla. Obsahem zavazadel jsou dvě povlečení, sada příborů, koupelnová souprava, další zařizovací předměty koupelen. Věci byly samozřejmě nárazem vozidel poškozeny.
Muž si již vyslechl obvinění z trestného činu krádeže, v minulosti byl odsouzen za majetkovou trestnou činnost, konkrétně v květnu 2008 pro krádež k obecně prospěšným pracím ve výměře 400 hodin. Trest dosud nevykonal. Sám doznává, že je uživatelem heroinu, který si prý aplikuje dvakrát denně. Spolu se zajištěnými věcmi policisté opravdu u muže nalezli „nádobíčko narkomanů“.  Policejní komisař podal podnět ke obviněného vzetí do vazby.

Dalším pachatelem z mnoha, které ostravští policisté v rámci „Klidných Vánoc“ zatkli je 28letý muž z Hatě. Tentokrát v Ostravě-Porubě, u obchodního centra Tesco, na Sjízdné ulici, kriminalisté zpozorují vozidlo, které jejich „šestý, policejní“ smysl vyhodnotí jako podezřelé. Intuice se později potvrdí. Do podzemních garáží zamířil zaparkovat vozidlo zn. Sužuji Swift muž, nevlastnící řidičské oprávnění. Aby toho nebylo málo, na muže vydaly soudkyně Okresního soudu Ostrava dva příkazy k zatčení pro trestné činy maření úředního rozhodnutí a řízení motorového vozidla bez řidičského oprávnění (první „zatykač“ byl vydán již 2.5.2007). Ve vozidle policisté nalezli také platební kartu, odcizenou 8.12.2008, kolem 10.00 hodin. Mladík měl připraveno i okamžité zdůvodnění, karta je prý bývalé přítelkyně a nestačil ji vrátit. Po provedení orientačního testu Drugwipe 5+  byla detekována též přítomnost návykové látky (amphetaminu, methamphetaminu, extáze).

Kriminalista ostravského týmu Lovec pro odlehčení „přidal“ také humorný zážitek. Po setmění se prostorem parkoviště největšího ostravského obchodního centra „loudá“ skupinka tří mladíků. Kriminalista „v civilu“ smluveným signálem oznámí uniformované hlídce, aby trojici vyzvala k prokázání totožnosti. Na příjezd policejního vozidla skupinka reaguje okamžitým rozběhnutím do všech stran, mladíci nereagují ani na výzvu k zastavení. Kriminalisté okamžitě mladíky pronásledují a dostihnou. Patnáctiletého mladíka „tížilo svědomí“, kouřil cigaretu, což se „přece nesmí“, a domníval se, že tato skutečnost je důvodem policejní kontroly. Zákazníci obchodního centra dokonce kriminalistu „odměnili“ potleskem a slovy „dobrý zákrok“. 
    
související článek z 8. 12. 2008

“Sportem ku zdraví?!”

Policejní komisař sdělil obvinění 24letému muži z Moravské Ostravy, který měl v šesti případech odcizit kabelky chodkyním. Ke skutkům došlo v období od 1.11.2008 do 25.11.2008 v Moravské Ostravě. „Scénář“ krádeží byl vždy stejný. Pachatel využil momentu překvapení, k ženě přijel zezadu na jízdním kole tak, aby jednoduše uchopil pravou rukou kabelku, kterou ženy nesly na straně přivrácené k silnici. Oběti shodně uvedly, že muž je tak překvapil, že nebyly schopny jakékoliv obrany či reakce. Po zmocnění se kabelky s tou to okamžitě ujel.

Šesti krádežemi měl muž způsobit škodu přesahující 62000 korun. Peníze měl použít na nákup heroinu. Iniciátorem ke skutku měl být vždy „absťák“. Obviněný si vybíral zralé ženy či seniorky, nejstarší oběť má 87let, nejmladší 51 let. Muž byl obviněn z trestných činů krádeže a neoprávněného držení platební karty. Viníkovi hrozí trest odnětí svobody až na tři léta. Muž byl odsouzen naposledy v lednu 2008 pro trestný čin krádeže k výkonu obecně prospěšných prací. Z uloženého trestu však do současnosti vykonal pouhé 2 hodiny.

Kuriózní jsou na sérii šesti případů dvě skutečnosti. Lidové rčení „zloděj okradl zloděje“ je výstižné. Obviněný si odcizenou kabelku i jízdní kolo uschoval u 24letého kamaráda. Ten kabelku, zřejmě bez vědomí obviněného, prohledal, našel platební kartu a bohužel také kalendář okradené ženy. Prohlédnutím kalendáře měl najít poznamenaný PIN kód. Na cestě k penězům již nestála žádná překážka. Muž dvakrát vybral z bankomatu na ulici Hornopolní částku ve výši 5000 korun. Svému „parťákovi“ však o výběru hotovosti nic neřekl. Neradostný fakt se tak obviněný dozvěděl až v průběhu prověřování od kriminalistů.

Dalším zajímavým momentem prověřování je svědectví dětí. Dne 25.11.2008, kolem 15.45 hodin, v Moravské Ostravě na ulici Lechowiczova, využívá opět cyklista momentu překvapení a z levé ruky 55leté ženy odcizí kabelku s věcmi. Žena se za pachatelem rozběhne, ale pachatel jí ujede. Opodál hrající si děti, žáci školy ve které okradená oběť učí, sdělí učitelce, kdo je pachatelem. Žena se vydá do bytu pachatele a dveře jí otevře bratr obviněného, shodou okolností také její žák.

Obviněn byl  i druhý spolupachatel, 24letý muž, pro trestné činy krádeže, podílnictví a neoprávněného držení platební karty. Při výslechu se „kál“, kamarád o jeho aktivitách u bankomatu opravdu nevěděl, vše udělal za „jeho zády“.

Závěr bude patřit obligatornímu, již tradičnímu, preventivnímu doporučení, abychom si PIN kódy nepoznamenávali, nýbrž zapamatovali. Skutek je ideálním příkladem, na němž lze demonstrovat případy odcizených platebních karet. Pachatel většinou s platební kartou odcizí také naše další osobní věci. Nevhodné je uvádění identifikační čísla do poznámkových bloků, na různé „lístečky“ v peněženkách, do mobilních telefonů, setkáváme se také s čísly poznamenanými přímo na platebních kartách. 
                                                                           

vytisknout  e-mailem