Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Moravskoslezský kraj název

Policie České republiky – KŘP Moravskoslezského kraje

Stalo se v Ostravě - 10.9.2009

“Příležitost dělá zloděje”, „Šel po špercích“ 

 

Rychlá navigace v článcích:
“Příležitost dělá zloděje”, „Šel po špercích“
 

“Příležitost dělá zloděje”
        Nepozornost poškozených napomohla nenechavcům k obohacení se o jejich majetek.  Včerejší den se třemi devítkami v datu (9.9.2009) přinesl několik obdobných případů, ve kterých kromě faktu využití příležitosti pachatelem, hraje zásadní roli též nepozornost majitelů věcí.
Namátkou lze uvést několik krádeží: Dne 9.9.2009, kolem 16.45 hodin, využil dosud neznámý pachatel skutečnosti nezajištěného autobusu (nebyl uzamčen, pouze uzavřen) a odcizil z vozidla na sedadle volně odložený kufřík řidiče. Pachatel využil chvíle, kdy si řidič odešel před závorou objektu na Víkovické ulici, v Moravské Ostravě, pro elektronickou kartu ke vjezdu. Autobus si pachatel v této chvíli otevřel pomocí tlačítka pro otevírání dveří.    
        Způsobenou škodu na majetku vyčíslil 53letý řidič na zhruba 1500 korun. Policisté ve věci zahájili úkony trestního řízení pro trestný čin neoprávněné držení platební karty, provedli ohledání místa činu a zjistili, že na pachatele čekalo poblíž místa činu motorové vozidlo, kterým ihned po odcizení věcí ujel.
        Obvyklé situace volně odloženého zavazadla na sedadle vozidla v době manipulace s nákupem, využil pachatel také v dalším případě krádeže a neoprávněného držení platební karty. Kolem 16.30 hodin odložily dvě ženy ve věku 49 a 28 let,  zavazadlo s věcmi (finanční hotovost 10 000 korun, platební karta, doklady..) na sedadlo vozidla zn. Peugeot. Poté vkládaly nákup do zavazadlového prostoru, zhruba 20 minut zůstaly věci bez dozoru i přes to, že na nákup vyrazily dvě osoby. Škoda na majetku byla předběžně vyčíslena na zhruba 12 000 korun.
        A do třetice, krádež finanční hotovosti z kočárku. Dne 9.9.2009 učinila oznámení o krádeži peněz také 41letá žena, která nechala chvíli kočárek na terase restaurace v Ostravě-Mariánských Horách a odešla na toaletu. Z peněženky, uložené v kočárku, odcizil pachatel v nestřežené chvíli částku ve výši 8040 korun. Ke krádeži došlo dne 26.8.2009, kolem 11.15 hodin.
Peněženku odloženou v tašce, zavěšenou na kočárku, odcizil neznámý pachatel 33leté ženě při jízdě tramvají dne 9.9.2009, kolem 15.00 hodin. Žena cestovala z Ostravy-Hrabůvky do Ostravy-Přívozu a krádež zjistila až  před svým domem. Škoda v tomto případě byla předběžně stanovena na zhruba 2 600. Žena tak „přišla“ nejen o peníze, ale také platební kartu i doklady.
        Další krádeže své peněženky z tašky si nevšimla 54letá žena. Odcizení peněženky zjistila až odpoledne po příchodu domů. Peněženku s platební kartou, doklady, měla uloženou v kabelce. Žena nebyla schopna specifikovat, zda ke krádeži došlo při ranní cestě autobusem a tramvají do práce, či zda byla peněženka odcizena odpoledne, kdy cestovala domů. Škoda se tentokrát pohybuje kolem 500 korun.
16letá studentka krádež peněženky z tašky při ranní cestě autobusem do školy, oznámila až po skončení vyučování. Ke krádeži došlo v době od 07.30 hodin do 07.45 hodin, na trase z Ostravy-Poruby do Ostravy-Svinova. Na fakt otevřené tašky dívku upozornila kamarádka. Poškozená po kontrole tašky zjistila krádež. Spolu s penězi, dokladem totožnosti, „zmizela“ také platební karta. Škoda na majetku byla vyčíslena ve výši asi 400 korun. 
        Obdobná jednání jsou kvalifikována zpravidla jako krádež a neoprávněné držení platební karty. Pachateli hrozí trest odnětí svobody až na dvě léta.
Většina zmíněných případů je typické například tím, že poškození krádež vůbec netuší, a zjistí ji mnohem později (doma, v prodejně atd.). Oznámí-li oběť krádež s několikahodinovým, v horším případě, několikadenním odstupem, klesá samozřejmě pravděpodobnost zajištění relevantních stop na místě činu, zjištění svědků či dalších informací vedoucích ke konkrétnímu pachateli. Svá zavazadla nenechávejte zásadně bez dozoru (ve vozidlech, nákupních vozících). Peněženky by neměly zůstat volně odložené nahoře v kabelce, bez naší kontroly. Všímejte si svého okolí, stanete-li se svědkem trestného činu, okamžitě informujte policisty na lince 158.

„Šel po špercích“
        Vlastní 65letou babičku měl okrást 21letý vnuk v Ostravě-Porubě. Mladík je podezřelý, že v době od 22.7.2009 do 20.8.2009 (v době, kdy byla žena v lázních) nejprve odcizil 45letému otci klíč od babiččina bytu, a poté bez jejího souhlasu v bytě přespal.
Dále je mladík podezřelý, že v době od 3.9.2009 do 5.9.2009 (v době, kdy s babičkou společně bydlel), odcizil šperkovnici se šperky za zhruba 51 000 korun. Žena krádež zjistila, když se vracela z nákupu a pod balkonem bytu si povšimla povědomé krabičky. Následně zjistila, že se jedná o její šperkovnici, kterou měla původně uloženou ve skříni. Šperkovnice však již byla prázdná. 
       Policisté podezřelého zadrželi, ke krádeži se doznal. Šperky (řetízky, náušnice, prsteny) měly skončit ve zlatnictvích a zastavárnách. Pomyslná „mravenčí“, ale také velmi rychlá a intenzivní práce ostravských kriminalistů (samozřejmě též policistů Obvodního oddělení policie Ostrava-Poruba 1), pak znamenala nalezení a zajištění velké části odcizených šperků. Náušnice a řetízky tak „poputují“ zpět k majitelce.
Poškozená dala souhlas k trestnímu stíhání vnuka, policejní komisař zahájil trestní stíhání obviněného pro trestné činy krádež a porušování domovní svobody. Na pachatele těchto trestných činů pamatuje trestní zákon trestem odnětí svobody až na tři léta.
 

vytisknout  e-mailem