Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Moravskoslezský kraj název

Policie České republiky – KŘP Moravskoslezského kraje

Událo se v Ostravě - 23.9.2009

“Sehraná dvojice”, Zachráněný lidský život, Zpronevěry 

 

Rychlá navigace v článcích:
“Sehraná dvojice”, Zachráněný lidský život, Zpronevěry
 

“Sehraná dvojice”
Více než rok zřejmě fungoval zvláštní způsob nakupování, který měl zvolit 38letý zákazník a 28letý pokladník, v jednom z ostravských obchodů. Dvojice mužů měla v období od 29.5.2008 do 3.6.2009 uskutečnit celkem 33 nákupů a způsobit tak škodu ve výši zhruba 287 000 korun. Princip byl jednoduchý, zákazník měl nakoupit mimo jiné také nezjištěné množství alkoholu, nicméně pokladník pak měl zaúčtovat buď pouze jednu láhev nebo jeden karton alkoholu. S dalšími nezaplacenými lahvemi pak měl zákazník od pokladny odejít (vždy záleželo na druhu alkoholu). Odcizen měl být alkohol různých značek i množství, například Tullamore Dew, Fernet Stock, Havana Club, Metaxa, Stará Myslivecká, Malibu, Ballantines Finest, různé druhy vodky, atd. Z prodejny tak měly být bez zaplacení odvezeny desítky lahví či desítky kartonu alkoholu.
Ověřená „spolupráce“ fungovala do doby, kdy bylo zjištěno, že stejný zákazník platí u stejného pokladníka alkoholické nápoje. Obrazový záznam ostrahy byl pak ještě detailnější. Byť zákazník nakoupil větší počet kartonu alkoholu, v pokladních položkách se objevil jeden kus kartonu nebo pouze jedna láhev. Ihned po zjištění tohoto neradostného faktu byla vytipována příští směna podezřelého pokladníka. A štěstí ostraze přálo. Hned následný den (3.6.2009), po zjištění tohoto svérázného způsobu nákupu, přišel do prodejny vytipovaný zákazník. Nákup tentokrát obsahoval šestnáct kartonů vodky a 12 lahví alkoholu zn. Tullamore Dew. Od pokladny pak zákazník odešel se 14 nezaplacenými kartony vodky a 11 nezaplacenými lahvemi alkoholu zn. Tullamore Dew. Škoda v tomto posledním případě byla vyčíslena na zhruba 27 000 korun.
Předchozí nákup měl proběhnout ve stejné „režii“ dne 17.5.2009. Nákup tentokrát (mimo jiné) obsahoval osm kartonů alkoholu zn. Stalinovy slzy a osm kartonů fernetu i přesně nezjištěné množství alkoholu zn. Finlandia vodka. Po namarkování a placení mělo proběhnout zaúčtování po jednom kartonu obou druhů předmětného zboží a jedné lahve alkoholu zn. Finlandia vodky. Celkem 14 kartonu a dále nezjištěné množství Finlandia vodky (minimálně 1 láhev) zřejmě zůstalo nezaplaceno. Škoda se pohybuje řádově ve výši 20 900 korun.
V průběhu prověřování pak byl obdobný způsob nákupu zjištěn dle obrazových záznamů také v dalších případech. Z pokladních účtů pak byly zjištěny i další obdobné skutky. Policejní komisař sdělil oběma mužům obvinění pro trestné činy krádež, celkem ve 33 případech. K nákupům docházelo někdy i dvakrát ve stejný den. Při výslechu pokladník trestnou činnost doznal. Uvedl, že byl kontaktován zákazníkem dotazem, zda si nechce přivydělat. Telefonicky měl vždy vyrozumět zákazníka, že má směnu, a následně měl slíbenu polovinu částky nezaplaceného zboží. Svůj podíl, většinou v částce kolem 10 000 korun, měl pokladník přebírat od zákazníka na parkovišti dalšího obchodního centra. Starší obviněný využil svého práva a ve věci odmítl vypovídat.
Na pachatele těchto trestných činů pamatuje trestní zákon trestem odnětí svobody až na tři léta.

Zachráněný lidský život
Ukončit svůj život skokem z výšky chtěl v Ostravě 32letý muž v pátek večer, poté co přišel z restaurace. Policisté Obvodního oddělení Policie Ostrava-Vítkovice byli vysláni na místo 11.9.2009, kolem 22.30 hodin. Již v době svého příjezdu uviděli na okenní římse stojícího muže. Začal okamžitý boj o jeho život. Policisté co nejrychleji vyběhli k bytu do pátého patra, dveře otevřela rozrušená matka. Motivem zoufalého činu měl být rozchod s přítelkyní muže. Policista se ihned pokusil navázat s mužem, stojícím na parapetu okna kontakt, nicméně muž odmítal jakoukoliv komunikaci s kýmkoliv jiným, než se svou přítelkyní. Situace byla vážná, muž se nahýbal z okna, stavěl se na venkovní parapet okna a hovořil o svém odhodlání skočit.
Vzhledem k situaci byly na místo okamžitě přivolány také další složky IZS, hasiči, rychlá záchranná služba a vyrazil také vyjednavač. Policista Obvodního oddělení policie Ostrava-Vítkovice, pprap. Martin Danel, na místě reagoval profesionálně, s mužem se snažil opětovně navázat komunikaci a odvést mužovu pozornost k jiným tématům. Trvalo dlouhé desítky minut než muž začal policistovi důvěřovat a komunikovat s ním. Muž vyžadoval, aby policista stál v dostatečné vzdálenosti, při jakémkoliv pohybu vyhrožoval skokem z okna. Policista tak stál u dveří kuchyně, muž seděl na parapetu okna na druhé straně místnosti. Několikrát se muž na parapetu dokonce postavil a vyjadřoval své odhodlání skočit. Zpočátku musel policista třikrát odejít z místnosti, než bylo mezi zachráncem a mužem navázáno křehké pouto důvěry. Vyjednávání trvalo zhruba hodinu. Vážnou situaci komplikoval fakt, kdy se nepodařilo nakontaktovat ženu, s níž jedinou chtěl muž hovořit.
 

Martin DanelMartin Danel


Pprap. Danel uvedl: „situace byla opravdu dramatická, muže jsem neznal, viděl jej poprvé, a měl jsem řešit jeho životní krizi. Hledal jsem vhodná témata ke komunikaci, naštěstí byl muž vášnivým rybářem, já na ryby chodím také, tudíž jsme našli společnou řeč. Před tím však na můj jakýkoliv pohyb reagoval vstáváním z parapetu a výhrůžkami. Situace se zhoršila také poté, co dorazili hasiči a muž pod sebou viděl nainstalovaný záchranný prvek. Tvrdil, že skočí stejně mimo plachtu.“ V průběhu dialogu vypadl muži zapalovač, této skutečnosti si však všiml naštěstí jen policista a rozhodl se. Strhnout muže bude reálné, shýbne-li se pro předmět a nakloní do místnosti. Bezproblémové záchraně nepomohla nejen vzdálenost mezi muži, ale ani uprostřed místnosti mezi muži umístěný stůl a židle. Navíc byli v kuchyni, kde hrozilo použití nožů. Ideální nebylo ani mužovo odění pouze do spodního prádla, v úvahu nepřipadalo ani mnohem bezpečnější stržení muže dovnitř uchopením za oděv, bez rizika možného pádu spolu se zachraňovaným dolů.
Ostravský policista však zareagoval ukázkově. V nestřežené chvíli, kdy se naskytla vhodná příležitost,  muž se nahnul pro zapalovač a na okamžik přestal sledovat policistu. Zachránce jej  uchopil kolem pasu a strhnul co nejdál od okna. Záchranná akce pokračovala znehybněním muže, při němž již pomohli další dva policisté (původně skrytí v jiné místnosti), tak aby muž mohl být ošetřen lékařem. Muž byl ihned předán do lékařské péče a převezen na protialkoholní záchytnou stanici. Orientační dechová zkouška vykázala pozitivní hodnotu alkoholu.
Nač asi myslí člověk, který pro záchranu druhého bezesporu neváhá obětovat zdraví či život svůj? I na to jsem se pprap. Martina Danel zeptala „myslel jsem na to, jaké to bude spadnout dolů, možná do těch plachet, ale riskl jsem to, chtěl jsem ho zachránit za každou cenu. Myslel jsem na to, že mohu spadnout dolů, muž byl větší a vážil víc než já, ale nejdůležitější bylo zachránit jeho život.“ 

Zpronevěry (por. Mgr. Petr Svoboda)
     Hned pro tři různé případy trestného činu zpronevěry zahájili v těchto dnech ostravští policisté trestní stíhání. Ve dvou případech je pachatel policistům znám, v jednom po pachateli stále intenzivně pátrají.
     První skutek se stal během měsíce července letošního roku. Šestatřicetiletý muž z Ostravy Poruby vybral finanční hotovost od pěti různých odběratelů, kterou měl  odevzdat soukromé firmě. Pachatel si však 74 358 korun ponechal pro svou potřebu a oné soukromé firmě peníze vyplatila firma jeho zaměstnavatele.
Ve druhém případě je podezřelá šestačtyřicetiletá žena z Nového Jičína, zaměstnankyně soukromé firmy ze Slezské Ostravy. Ta si dne 28. 8. 2009 přisvojila svěřenou finanční hotovost uloženou v přenosném trezoru, od něhož měla klíče. Škoda v tomto případě činí 25 600 korun.
U posledního skutku je pachatel zatím neznámý. Jeden ze zaměstnanců jedné z čerpacích stanic na ulici Rudné zpronevěřil finanční hotovost. Udělal to tak, že prodané zboží natipoval do pokladny, poté natipované zboží z pokladního systému vymazal. Tím mu v pokladně vznikl přebytek finanční hotovostí, kterou si pak vzal. Tímto jednáním způsobil svému zaměstnavateli škodu ve výši 163 964 korun.
      Všem třem pachatelům hrozí za spáchání trestného činu zpronevěry trest odnětí svobody až na tři léta.

vytisknout  e-mailem