Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Moravskoslezský kraj název

Policie České republiky – KŘP Moravskoslezského kraje

Stalo se v Ostravě - 3.-6.11.2009

„Pátrači v akci“, „Jako vejce vejci….“, „Elektrikář“ zadržen a obviněn 

Rychlá navigace v článcích:

„Pátrači v akci“, „Jako vejce vejci….“, „Elektrikář“ zadržen a obviněn

 

„Pátrači v akci“
         Ostravští kriminalisté, specializující se na pátrání po věcech, provádí každodenně kontroly zastaváren a bazarů. Vynechány nejsou ani starožitnictví či autoburza. K vypátrání odcizených věcí jsou však realizovány i speciální akce, probíhající většinou ve spolupráci s dalšími subjekty, například pracovníky živnostenského úřadu, České obchodní inspekce či hasiči. Kontrolám je tak v podstatě podrobeno respektování veškerých předmětných norem (například dodržování právních norem na ochranu spotřebitele). Nedávno proběhla též kontrola zastaváren v Ostravě-Porubě ve spolupráci s ČOI, zjištěné nedostatky pak byly řešeny ve správním řízení.
I přes skutečnost, že při detailních kontrolách stovek věcí jsou zjištěny „jen“ desítky odcizených předmětů, kriminalisté ve své příslovečné „mravenčí“ prací neustávají. Policisté i tímto způsobem zjišťují, zda dochází k vykupování věcí bez zjištění totožnosti osoby, jež věc zastavila, a zda probíhá nákup věcí odcizených. 
       Jen kriminalisté, specializující se na pátrání po věcech, zkontrolovali od ledna do konce září roku 2009 v Ostravě celkem 15 947 věcí a vypátrali tak 174 odcizených věcí. Tyto nalezené věci byly odcizeny v různých částech republiky – Beroun, Brno, Frýdek-Místek, Havířov, Nový Jičín, Liberec, Litomyšl, Zlín, Opava, Bruntál, Jihlava, Karviná, Praha, Karlovy Vary, Kladno…Dále je možné konstatovat neustálý měsíční nárůst počtu kontrolovaných věcí, stejně tak se zvyšuje počet měsíčně zjištěných odcizených věcí.
 
      Mezi nalezenými věcmi, které byly odcizeny, tvoří největší podíl mobilní telefony. Následuje nářadí či drobná elektronika, fotoaparáty, notebooky, sekačky, občas jízdní kola, navigace či autorádia. Ostravští „pátrači“ však provedli i kontroly sběren a pátrali po méně obvyklých věcech, například hřbitovních předmětech, sochách, olejových ventilech, sádrových soškách (trpaslík, pes, čáp) i mnohých dalších.

      „Pátrači“ se mohou pochlubit i nemalými úspěchy. Svým pražským kolegům například v dubnu pomohli zásadní informací - nalezením nového notebooku, který byl odcizen dne 31.12.2008 při loupeži v internetové prodejně v Praze. Pachatelé měli při loupeži způsobit celkem škodu ve výši zhruba 699 000 korun. Totožný 22letý muž zastavil v dubnu 2009 též notebook, který byl odcizen z prodejny v roce 2006 v Domažlicích. I tuto skutečnost zjistili ostravští policisté.

       Pátrání a následné nalezení odcizených věcí bývá nezřídkakdy ztíženo také faktem, že poškozený nezná výrobní číslo věci, odcizený majetek nemá specifický markant. Doporučujeme proto, výrobní čísla elektroniky uschovat, pokud věc nemá identifikační znak, je vhodné ji vyfotografovat (u věcí větší hodnoty například starožitností, obrazů) nebo věc označit tzv. UV tužkou „neviditelným“ popisem. V těchto případech se osvědčilo napsat na místo, kde se věc nepoškodí (rub obrazu apod.), identifikační znak poškozeného. Kriminalisté v případě zajištění věcí tak díky UV lampě velmi jednoduše ztotožní majitele odcizeného předmětu.
        Nadmíru často se kriminalisté setkávají s poškozenými, strženými, změněnými štítky výrobních čísel. Identifikace majitele odcizeného autorádia se zničeným výrobním číslem je pak velmi obtížná. Řešením může být proto i některý z dalších systémů umožňujících označení a tudíž identifikaci věci, potažmo jejího majitele. Použít lze například technologii mikroteček a elektronických mikročipů, doplněných výstražnými prvky bezpečnostního systému. Údaj může být následně vložen do evidence chráněných předmětů bezpečnostního systému. Takto označené a evidované předměty lze jednoduše identifikovat. „Zastrašujícím“ může být pro potencionální pachatele také výstražný prvek, konstatující možnou identifikaci předmětu.  Systém mikroteček a elektronických mikročipů lze použít k označení a následné identifikaci různých předmětů, nejrozšířenější je aplikace na jízdní kola, vozidla apod. Systém je však možné aplikovat i na umělecká či starožitná díla (obrazy, sochy, knihy). Existují sady k označení audiotechniky, cenností, uměleckých, sakrálních předmětů, hudebních nástrojů, ale též lyží a bot, snowboardu či dokonce golfového vybavení. K označení i evidenci dražších speciálních jízdních kol pak existují i speciální sady.
        Ještě detailněji lze vysvětlit princip bezpečnostního systému. Mikrotečky jsou miniaturní částice, na niž je zapsán jedinečný identifikační kód. Proto je vyloučeno, aby se stejný kód opakoval v jiných zásobnících. Aplikace proběhne podle typu předmětu, natíráním nebo stříkáním laku. K identifikaci předmětu pak stačí nalezení jediné mikrotečky. Nalezená mikrotečka je zjištěna kapesním mikroskopem. Vlastní provedení mikroteček existuje ve dvou variantách. První typ je o průměru kolem 1 mm, druhý typ o velikosti 0,3 – 1 mm.
Mikročipy jsou miniaturní elektronické prvky, mající naprogramovaný identifikační kód. Výrobce garantuje neexistenci dvou totožných mikročipů. Čip je aktivován pouze příslušným čtecím zařízením.
       Identifikační údaj zapsaný na mikrotečce či mikročipu je detekován pomocí čtecího zařízení. Svůj smysl má evidentně také výstražná etiketa, informující potencionální pachatele o aplikaci ochranných prvků na předmětu a tudíž jeho velmi snadnou identifikaci. Čtečku mají samozřejmě kriminalisté, specializující se na pátrání po věcech, k dispozici.

       Namátkou lze přidat také některé věci, které byly kriminalisty vypátrány v září. Kriminalisté vypátrali travní sekačku, která byla odcizena dne 13.6.2009 ze zahradní chatky ve Slezské Ostravě. Stejně tak byl nalezen mobilní telefon, který byl odcizen 10.4.2009 z vozidla v Moravské Ostravě. Další mobilní telefon byl podezřelým nalezen a později zastaven v červnu tohoto roku. K vypátraným věcem náleží i fotoaparát, který byl odcizen v květnu z bytu v Ostravě-Porubě. Mezi dalšími vypátranými věcmi byly v září mobilní telefony, elektrické nůžky i vrtačka.

„Jako vejce vejci….“
        Během několika málo dní zaregistrovali ostravští policisté invazi „vnuků“. Případy mají obdobný scénář a podobají se navzájem jako „vejce vejci“. Bohužel totožná je i reakce seniorů, bez váhání vydají nezřídkakdy celoživotní úspory naprosto neznámé člověku. Stejné jsou i reakce obětí, poté, co zazvoní v jejich bytě telefon tzv. pevná linka. Na hlas většinou reagují dotazem „to jsi ty…Tomáši, Venoušku, Lukáši či jiné jméno jejich nejbližšího – vnuka“. Poškozené nezarazí ani požadavek odevzdání peněz úplně neznámému člověku. Upozorňuji, že se nejedná o malé částky, ale řádově desetitisícové položky. A připomínám, že policisté v podstatě neustále opakují seniorům základní zásady bezpečného chování. Informování veřejnosti je zintenzivněno vždy při zaznamenání většího počtu případů. I tímto způsobem, mimo běžných besed se seniory, se snažíme pomoci veřejnosti. Znovu proto připomínám, své úspory nevydávejte cizím osobám, neotvírejte dveře cizím lidem. Dalším preventivním doporučením je také možnost uložení velkých finančních částek do bankovních ústavů. Máte-li ve svých rodinách seniory, pokuste se je přimět k tomuto kroku a buďte jim nápomocni k uložení větších částek peněz v bankách. „Své“ seniory v rodinách zásadně nežádejte o finanční výpomoc telefonicky.
        Požadavek nejbližších rodinných příslušníků se dá vyřešit přece ověřením informace, zpětným dotazem u rodiny, nebo osobním jednáním a zásadně předáním peněz jen svým blízkým. Na záminky typu „vnuk je nemocen, posílá kamaráda, nemůže přijít proto či ono“ nereagujte. Pachatel navíc ještě seniory ubezpečuje tím způsobem, že seniorce předá svůj telefon s hovořícím „vnukem“, který babičce poděkuje za peníze. Popřípadě pachatel po předání peněz zavolal na původní pevnou linku a za peníze poděkuje.
        Oběť často zjistí, že byla podvedena až později, prověřování je tak komplikováno. Na místě činu se nedaří zajistit stopy, v některých případech senioři již nejsou schopni vzpomenout a popsat relevantní průběh události ani pachatele. Před policisty tak stojí opravdu nelehké prověřování. Ostravští senioři však mají své „zastání“ ve specialistech, kriminalistech prověřující trestnou činnost páchanou na seniorech (objasněné série viz „Otík zadržen“, „Kmet“, „Rodokmenový podvodník“ atd. na našem webu).
Namátkou lze uvést některé případy:
       Dne 3.11.2009, v době od 16.30 hodin do 17.00 hodin, došlo ve Slezské Ostravě na Bohumínské ulici k dalšímu podvodu. 86letá seniorka vydala částku ve výši 50 000 korun neznámému muži. Fiktivní vnuk babičce sdělil, že peníze potřebuje na koupi auta, přijet nemůže a proto posílá spolehlivého kamaráda. Zvláštní tón hlasu v telefonu odůvodnil „vnuk“ nemocí. Seniorka peníze vydala, až poté si požadavek vnuka ověřila telefonicky, ale to již zjistila, že stala obětí podvodníka.
       Ani u dalších podvodů se bohužel nejedná o malé částky. K dalšímu skutku došlo dne 29.10.2009 kolem 14.30 hodin v Ostravě-Porubě. Neznámý vylákal od 76leté ženy dokonce 80 000 korun. Modus operandi totožný – pachatel se vydával za kamaráda synovce, žena byla kontaktována prostřednictvím pevné linky, záminkou byla opět koupě auta. Seniorka volajícího oslovila křestním jménem synovce. O tom, že se stala obětí podvodníka, se žena dozvěděla až později, dne 1.11.2009 při hovoru s dalším členem rodiny.
Částku ve výši 70 000 korun předala neznámému muži 82letá žena dne 23.10.2009, kolem 18.30 hodin, před vstupem do domu na Koněvově ulici ve Slezské Ostravě. Opět nachlazený vnuk poslal pro peníze svého kamaráda. Na podvod přišla žena opět po mnoha dnech a policisty informovala až 1.11.2009.

„Elektrikář“ zadržen a obviněn
       Ostravští kriminalisté intenzivně pracují na objasnění závažného protiprávního jednání, jehož obětí se stávají senioři. Neuplynul ani měsíc ode dne, kdy jsem Vás informovala o rozsáhlé sérii krádeží. Podezřelý se dostával do bytů  pod záminkou kontroly zásuvek či elektroinstalace, přičemž měl odcizit volně odložené věci, bez toho, že by si krádeže oběť všimla. Původní tisková zpráva ze dne 5.10.2009 viz níže:

       Ostravští kriminalisté, specializující se na prověřování trestné činnosti páchané na seniorech, po zaregistrování podobných případů v Ostravě okamžitě provedli nejen vyčerpávající analýzu, nýbrž zjistili informace vedoucí ke konkrétnímu muži, po němž bylo vyhlášeno pátrání. Policisté se obrátili také na veřejnost, aby nalezli další potencionální oběti. Též bylo zjištěno, že muž byl pro obdobnou trestnou činnost stíhán v Pardubicích a v minulosti byl zadržen v Brně. Podezřelý 52letý muž z Karviné byl zadržen v Praze a eskortován do Ostravy. Dne 5.11.2009 zahájil ostravský policejní komisař jeho trestní stíhání pro trestné činy krádež a porušování domovní svobody i neoprávněné držení platební karty. Hrozí mu tak trest odnětí svobody až na tři léta.
       Muž je podezřelý, že celkem v osmi případech (od 23.6.2009 do 14.9.2009) vniknul do bytů seniorů lstí, pod záminkou výměny vypínačů a zásuvek, popřípadě rekonstrukce elektroinstalace či měření spotřeby energie. Z bytů potom v nestřeženém okamžiku odcizil peníze, peněženky, doklady, platební karty, kabelku a další věci. Celkem tak měl způsobit škodu v předběžné výši zhruba 16 500 korun.
Podezřelý si měl vybírat především ženy (jen v jednom případě se mezi poškozenými ocitl také manžel poškozené) a zvonit na zvonky označené ženskými jmény. Nejstarší oběť je ve věku 83 let, nejmladší poškozené bylo 57 let. K sedmi případům došlo v Ostravě (Moravská Ostrava, Ostrava-Poruba, Ostrava-Dubina, Ostrava-Hrabůvka), k poslednímu osmému došlo v Kroměříži.
       Zadržený muž se k činům doznal, sdělil, že si vybíral zvonky s ženskými jmény, pod ověřenou záminkou kontroly elektroinstalace pak prošel byt a odvedl pozornost oběti (poslal pro žehličku do jiné místnosti apod.). V nestřežené chvíli měl odcizit volně odložené peněženky, peníze a odešel. Dále sdělil, že si peníze ponechával, doklady či další věci odhazoval do popelnice.
       Muž byl přitom pražskými soudy odsouzen pro obdobnou trestnou činnost majetkového charakteru (krádež, porušování domovní svobody) k souhrnnému trestu odnětí svobody nepodmíněně ve výměře tří roků. Trest vykonal v únoru 2009.
Policejní komisař podal podnět ke vzetí obviněného do vazby. Obžaloba muže byla podána též v Pardubicích mimo jiné pro trestný čin krádež, který měl spáchat totožným způsobem jako skutky, pro níž je v současnosti stíhán.

vytisknout  e-mailem