Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Moravskoslezský kraj název

Policie České republiky – KŘP Moravskoslezského kraje

„Dobrý sluha, zlý pán…“

MŘP Ostrava - policisté prověřují hned několik událostí spácháných prostřednictvím internetu či elektronické komunikace a další majetkovou trestnou činnost  

„Dobrý sluha, zlý pán…“, „S nezdarem…“

 
„Dobrý sluha, zlý pán…“
Ostravští policisté prověřují hned několik událostí, které byly spáchány prostřednictvím internetu či elektronické komunikace. Alespoň tři skutky zmíníme, nicméně především znovu zopakujeme základní zásady bezpečného chování na internetu.
 
Mladá maminka umístila na svém profilu fotografii několikaměsíčního dítěte, původně v domnění, že informaci (fotografii) sdílí nebo může sdílet jen se svými přáteli. Až později zjistila, že podobenka dítěte, oděného pouze do plenky, je přístupná i dalším návštěvníkům sítě a navíc že byla fotografie použita v nevhodné koláži. Někdo umístil dítě vedle nahého muže ve specifické pozici, fotku doplnil nevhodným komentářem.
Znovu proto apel zejména na rodiče, aby citlivé informace (sem bezesporu náleží i fotografie obnažených dětí) nezveřejňovali, neboť může dojít ke zneužití předmětných fotografií. Totožné doporučení se týká samozřejmě dalších osobních údajů, jména, příjmení, ale také informací k místům pobytu, telefonním číslům apod. Internet se stal každodenní součástí života téměř každého z nás, deviza okamžité informovanosti s sebou nese samozřejmě také rizika. Zacházejte opatrně se svými osobními údaji, stejně jako s informacemi, které se týkají vaší rodiny.
  
Ale potřebnou opatrnost a úskalí internetu lze připomenout i mladým lidem, kteří využívají sociální sítě k časté komunikaci.
Dosud nezjištěný pachatel kontaktoval prostřednictvím sociální sítě 17letou dívku, vydávaje se za její kamarádku. Neznámý sdělil, že původní profil ruší a zakládá si nový. Kamarádka má prý také nefunkční mobilní telefon, proto poškozenou požádala o její telefonní číslo a následně o zaslání kódu, který dívka brzy obdržela prostřednictvím svého telefonu. Doručený údaj pak dívka zaslala fiktivní kamarádce prostřednictvím komunikace sítě. Poškozená kód obdržela prostřednictvím telefonu opakovaně, informaci vždy předala prostřednictvím zprávy profilu, neboť domnělá kamarádka tvrdila, že kód nefunguje. Celkem došlo k zaslání kódu sedmkrát. Neznámý pachatel tak způsobil škodu dosahující téměř 6 000 korun, neboť čtyři platební transakce (ke kterým byly kódy určeny), byly úspěšné.
Obdobnou sérii vyšetřovali ostravští kriminalisté již v minulosti. O trestné činnosti jste byli informováni, tehdy podezřelí získávali kódy k platebním transakcím prostřednictvím mobilních telefonů. Nyní již k protiprávnímu jednání využívají i sociální sítě.
Obdobnou činnost však prověřujeme stále, proto je možná znovu zopakovat její existenci a varovat veřejnost.
41letého muže kontaktoval dosud neznámý pachatel prostřednictvím mobilního telefonu a požádal o zaslání ověřovacího kódu, který mu prý byl zaslán omylem. Poškozený tak učinil, informaci neznámému přeposlal. Zhruba po půl hodině ho neznámý kontaktoval znovu, že kód je neplatný a proto jej žádá o znovu zaslání nového kódu, který byl rovněž poškozenému prostřednictvím jeho mobilního přístroje doručen. Muž znovu další kód přeposlal. Následný den bylo telefonní číslo zablokováno. Poškozený poté uhradil částku ve výši 20 000 korun.
  
 
„S nezdarem…“
 Policisté obvodního oddělení Ostrava-Poruba 2 vedou zkrácené přípravné řízení přečinů krádeže a poškození cizí věci (spáchaný dílem dokonaným a dílem nedokonaným formou spolupachatelství). Ke skutku došlo dne 25. 4. 2013 v obchodním centru v Ostravě. Dva muži se nejprve měli nahnout přes pult, vytrhnout každý pokladnu a následně se dát na útěk. Při této činnosti měli poškodit také pult, kde byly pokladny původně umístěny. Oba muži se měli pokladny zmocnit, kdy staršímu – 30letému měla pokladna s penězi vypadnout hned na místě činu, kde zůstala i s penězi. Druhý muž ve věku 27let měl být zprvu „úspěšnější,“ tedy pokladnu se zhruba 21 500 korun měl odnést. Oba pak měli utéci a následně se skrýt v křoví.
Skutek byl oznámen policistům, kteří vyrazili na místo a okamžitě začali zjišťovat informace k podezřelým osobám, jejich popis a začali po mužích pátrat. Hlídka přivolala další kolegy a postupně propátrávala křoví na předpokládané trase útěku. Detailní pátrání bylo úspěšně zhruba po hodině, kdy asi za 1,5 hodiny po spáchání skutku byli oba muži policisty zadrženi. A nejen to. Poblíž místa, kde se oba muži skrývali, následně policisté nalezli a zajistili také druhou pokladnu. Ani v tomto případě však podezřelý úspěšný nebyl, neboť se mužům uzamčení „kasy“ překonat nepodařilo ani páčením, byť ji měl podezřelý z místa sice odnést, nakonec se ani v druhém případě peněz nedomohli.
Oba muži přitom nejsou „nováčky,“ protože oběma uložily soudy nepodmíněné tresty odnětí svobody a to i v posledních třech letech.
Policisté mužům sdělili podezření pro přečiny krádež a poškození cizí věci, hrozí jim tak trest odnětí svobody až na tři léta.
                                                                                            
 
por. Mgr. Gabriela Holčáková
                                                                                                     komisař Preventivně informační skupiny Ostrava
10. května 2013 

vytisknout  e-mailem